یادگیری فارسی پایه هشتم

زبان فارسی، زبان مادری ماست و آموختن این زبان و پرداختن به شعر و ادبیات آن در حفظ و گسترش این گنجینه حیاتی است. ادیبان، شاعران و نویسندگان بسیاری در طول تاریخ تلاش کرده‌اند تا این زبان را حفظ کنند و به نسل بعد منتقل کنند. آموزش ادبیات و زبان فارسی در مدارس نیز دقیقاً به همین هدف است. کتاب فارسی هشتم با رویکردی مهارتی و با هدف آموزش و تقویت مهارت‌های زبانی و فرازبانی، در ادامه روند آموزشی کتاب‌های فارسی دوره ابتدایی تألیف شده است.

ادبیات فارسی دارای بخش‌های مختلفی است. میزان سختی نثرها و شعرها، دانش‌آموزان را برای یادگیری متون، کلمات و اشعار پیچیده‌تر آماده می‌کند. از سال 1393، درس نگارش و انشاء در قالب یک کتاب جداگانه ارائه شد و تمام مطالب نگارشی از کتاب فارسی به آن منتقل شد. اگر قصد دارید رشته علوم انسانی را انتخاب کنید، باید به درس فارسی توجه ویژه‌ای داشته باشید، چراکه ادبیات فارسی از دروس اصلی این رشته است. فیلیمو مدرسه، تمامی مطالب آموزشی ادبیات فارسی هشتم را در قالب ویدیوهای آموزشی آماده کرده است. در ادامه سرفصل‌های این کتاب را با هم بررسی می‌کنیم.

زبان فارسی به‌عنوان زبان مادری ما، نقش مهمی در هویت فرهنگی‌مان دارد. برای حفظ و انتقال این هویت، ضروری است که زبان و ادبیات فارسی را با اشتیاق یاد بگیریم. فیلیمو مدرسه با فراهم کردن آموزش‌های جامع و جذاب، فرصتی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان به شکلی دقیق و دلپذیر با زبان و ادبیات فارسی آشنا شوند.

سرفصل‌های کتاب ادبیات فارسی هشتم

  • فصل اول با عنوان “زیبایی آفرینش” شامل دو درس است که در آن یک شعر و حکایت و یک خطبه از نهج‌البلاغه به همراه شعری از قاآنی آورده شده است. در پایان این فصل، یک متن برای تمرین روان‌خوانی قرار دارد.
  • فصل دوم با عنوان “شکفتن”، دارای دو درس است و تلاش می‌کند تا در قالب متن‌های ادبی، مهارت‌های زندگی و خودباوری را به دانش‌آموزان آموزش دهد. این فصل نیز با تمرین‌های متداول و یک شعر به پایان می‌رسد.
  • فصل آزاد “ادبیات بومی”، فرصتی ویژه برای دانش‌آموزان و دبیران است تا محتوای متناسب با فرهنگ و ادبیات بومی را تولید کنند. “سبک زندگی”، عنوان فصل سوم است که دارای سه درس است و شامل یک شعر از ایرج میرزا، یک متن از “جامع‌التمثیل”، حکایتی از “اسرار التوحید” و یک شعر از جامی است.
  • فصل چهارم با عنوان “نام‌ها و یادها” شامل درس‌های 9، 10 و 11 است که در آن داستان‌هایی از امیرکبیر، متنی درباره جمال‌الدین اسدآبادی، حکایتی از “رساله قریشیه” و شعری درباره وطن از “ادیب‌الممالک فراهانی” آورده شده است. در پایان این فصل، شعری از “سلمان هراتی” آمده است.
  • فصل پنجم “اسلام و انقلاب اسلامی”، شامل دروس دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم است که به اشعار مثنوی، ادبیات انقلاب و شعری درباره امام حسین (ع) از “فدایی مازندرانی” می‌پردازد.
  • در فصل آزاد دیگر، که به “ادبیات بومی” اختصاص دارد، به‌صورت آزاد مطالب تهیه‌شده توسط معلم و دانش‌آموز ارائه می‌شود. فصل ششم به ادبیات جهان اختصاص دارد و شامل شعری از محمود درویش، شعر نزار قربانی، متنی از “در جستجوی خوشبختی” و یک نیایش است.
  • در هر درس، تمرین‌هایی با عناوین “خودارزیابی”، “دانش ادبی”، “گفت‌وگو” و “فعالیت‌های نوشتاری” قرار دارد تا ذهن دانش‌آموزان را به چالش بکشد. در انتهای صفحات، کادرهایی با رنگ صورتی به نکات نوشتاری و گفتاری زبان فارسی اشاره می‌کند. واژه‌نامه و اعلام، بخش پایانی کتاب است و به توضیح معانی کلمات، شخصیت‌ها، آثار و مکان‌های ذکرشده در کتاب می‌پردازد.

معنی شعر فارسی هشتم

درک معنی شعر یکی از دغدغه‌های اصلی درس فارسی برای دانش‌آموزان است. بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند به‌راحتی به معنا و مفهوم اشعار پی ببرند. بااین‌حال، اگر به‌خوبی معنای اشعار را بیاموزند، برایشان جذاب خواهد شد. پکیج آموزشی فیلیمو مدرسه، تمامی متن‌ها و همچنین معنی شعرها و کلمات مهم را توضیح می‌دهد. دانش‌آموز پس از درک معانی اشعار و توانایی تحلیل آن‌ها احساس بهتری نسبت به این درس خواهد داشت. درک معانی اشعار به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با ظرافت‌های زبان فارسی آشنا شوند و از خواندن اشعار لذت ببرند. فیلیمو مدرسه با ارائه توضیحات کامل و جامع درباره معانی اشعار، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به عمق این اشعار پی ببرند.

سوالات فارسی هشتم

همیشه بعد از آموزش، تمرین اهمیت زیادی دارد. تمرین‌ها و سوالات کمک می‌کنند مطالب به‌خوبی در ذهن شما نقش ببندند. ویدیوهای آموزشی فیلیمو مدرسه علاوه بر تمرینات آموزشی در هر قسمت، نمونه سوالات تستی را برای دانش‌آموزان تدارک دیده است تا میزان یادگیری و دریافتشان از مطالب را بسنجند. تمرین و تکرار مفاهیم، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را تقویت کنند و مفاهیم را بهتر درک کنند. با ارائه نمونه سوالات متنوع، دانش‌آموزان می‌توانند توانایی‌های خود را بسنجند و نقاط ضعف خود را شناسایی کنند.

نمونه سوال فارسی هشتم

تمرین و تکرار پرسش‌ها، ذهن دانش‌آموز را به چالش می‌کشد و یادگیری را عمیق‌تر می‌کند و به او کمک می‌کند تا برای امتحان آماده شود. علاوه بر سوالات تستی و تمرینات انتهای ویدیوها، نمونه سوالات تشریحی در بالای صفحه نمایش قرار می‌گیرد که کار شما را آسان می‌کند و به یادگیری بهتر مطالب کمک می‌کند. نمونه سوالات به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا با انواع سؤالات آشنا شوند و توانایی‌های خود را محک بزنند. با استفاده از این سؤالات، دانش‌آموزان می‌توانند خود را برای آزمون‌ها آماده کنند و مفاهیم را به‌خوبی درک کنند.

گام‌به‌گام هشتم

کتاب‌های گام‌به‌گام، بدون توجه به فرآیند یادگیری ذهن انسان‌ها، تمامی اطلاعات را مانند لقمه آماده به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند. این روش، برای یادگیری مناسب نیست، چرا که ذهن دانش‌آموزان زمانی مطالب را بهتر درک می‌کند که به چالش کشیده شود. چالش‌ها، فرآیند یادگیری را کامل می‌کنند. آموزش‌های ویدیویی فیلیمو مدرسه به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با به چالش کشیدن دانش‌آموزان، درک بهتر مطالب را آسان کنند.

آموزش صفر تا صد فارسی هشتم

در این کتاب، هر متن و شعری برای انتقال مفهوم خاصی قرار داده شده است. آموزش‌های فیلیمو مدرسه، تمامی سرفصل‌ها را پوشش می‌دهد. صفر تا صد فارسی هشتم، در فرآیند آموزش منتقل می‌شود و دیگر نیازی به منابع کمک آموزشی نخواهید داشت. آموزش جامع تمامی سرفصل‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک دقیقی از مطالب داشته باشند و اعتمادبه‌نفس خود را در یادگیری تقویت کنند. با آموزش کامل، دانش‌آموزان نیازی به منابع دیگر نخواهند داشت و به‌راحتی می‌توانند مفاهیم را یاد بگیرند.

نکات طلایی ادبیات فارسی هشتم

برخی درس‌ها و نکات، اهمیت ویژه‌ای دارند. معلمان باتجربه می‌توانند مباحث مهم را از دل کتاب‌ها استخراج کرده و نکات طلایی را به دانش‌آموزان تدریس کنند. معلمان فیلیمو مدرسه، علاوه بر تدریس درس‌ها، بهترین روش‌های خواندن و یادگیری هر درس را به شما آموزش می‌دهند. نکات کلیدی هر درس، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به مطالب اصلی دست پیدا کنند و درک بهتری از هر درس داشته باشند. فیلیمو مدرسه با ارائه این نکات، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تمرکز خود را بر روی بخش‌های مهم قرار دهند.

آزمون آنلاین فارسی هشتم

پس از کامل شدن فرآیند یادگیری، نوبت سنجش اطلاعات است. یک آزمون استاندارد و قابل اعتماد، فرآیند یادگیری را تکمیل می‌کند. به همین دلیل، آزمون‌های آنلاین برای فیلیمو مدرسه در نظر گرفته شده است. قابلیت آزمون آنلاین به‌زودی به این پکیج اضافه می‌شود تا به‌راحتی بتوانید میزان یادگیری‌تان را بسنجید. آزمون‌های آنلاین به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا بدون نیاز به رفت‌وآمد، از خانه خود به‌صورت آنلاین آزمون دهند و مهارت‌های خود را بسنجند. این آزمون‌ها ابزار مؤثری برای ارزیابی میزان یادگیری هستند و به دانش‌آموزان بازخورد مناسبی ارائه می‌دهند.

ویدیوی آموزش ادبیات فارسی هشتم

علاوه بر ویدیوهای آموزشی، متن درس‌ها نیز در فیلیمو موجود است. متن درس‌ها برای مرور مطالب و تثبیت یادگیری بسیار مفید هستند. اگر قبل و بعد از تماشای ویدیوها، متن درس‌ها را مطالعه کنید، تأثیر بالای آن‌ها را در به خاطر سپردن مطالب خواهید دید. ترکیب آموزش ویدیویی و مطالعه متون، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مفاهیم را به‌خوبی درک کنند و آن‌ها را به خاطر بسپارند. فیلیمو مدرسه با ارائه این ویدیوها و متن‌ها، به دانش‌آموزان در یادگیری مؤثر کمک می‌کند.

سخن پایانی

زبان فارسی، زبان مادری ماست و حفظ و نگهداری آن در گرو یادگیری و نحوه ارائه آن به دانش‌آموزان است. اگر دبیر بتواند با نحوه درست انتقال مطالب، اشتیاق را در دانش‌آموز ایجاد کند، فرآیند یادگیری تسهیل می‌شود و دانش‌آموز خارج از مطالب آموزشی در کتاب‌های درسی نیز پیگیر آن درس خواهد بود. هدف ما در فیلیمو مدرسه، ایجاد علاقه در دانش‌آموزان است و همین هدف ماست که دانش‌آموز را پای درس می‌نشاند. حفظ زبان فارسی به‌عنوان یک گنجینه فرهنگی، نیازمند علاقه‌مندی و اشتیاق است. انتقال درست این اشتیاق، وظیفه دبیران و منابع آموزشی است. فیلیمو مدرسه با ارائه آموزش‌های جامع و جذاب، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با این زبان پیوندی عمیق برقرار کنند و یادگیری آن را با اشتیاق دنبال کنند.

نویسنده
ریپورتاژ بدونیم

مطالب مرتبط

دانلود آهنگ میثاق خودت گل
دانلود آهنگ میثاق خودت گل + کاملترین متن

دانلود آهنگ میثاق خودت گل به همراه پخش آنلاین و متن کامل گوگل در وب ...

فاطمه صالحی نیا

متن و ترجمه آهنگ yes, and? از Ariana Grande

متن و ترجمه آهنگ yes, and? از Ariana Grande که به عنوان اولین سینگل از آلبوم این هنرمند منتشر شده، هنوز اطلاعاتی درباره آلبوم جدید وجود نداره مثلا نمی‌دونیم چند ترک هست یا اسم اونها چیه ولی خب این شما و این اولین ترک منتشر شده از هفتمین آلبوم آریانا.

حسام حداد

متن و ترجمه آهنگ SHEESH از BABYMONSTER

متن و ترجمه آهنگ SHEESH از BABYMONSTER که به عنوان اولین مینی آلبومشون منتشر شده، این آهنگ خیلی زود تونسته توجه های زیادی رو به خودش جلب کنه.

حسام حداد

دانلود آهنگ دن و بهزاد لیتو فال
دانلود آهنگ دن و بهزاد لیتو فال + کاملترین لیریک

دانلود آهنگ دن و بهزاد لیتو فال به همراه پخش آنلاین با کیفیت فوق العاده ...

فاطمه صالحی نیا

دیدگاه خود را بنویسید