صفر تا صد خرید ویولن + 8 نکته که نباید از دست بدی!

خرید ویولن می تونه یکی از دغدغه های کسانی باشه که علاقه به یادگیری ساز جدید دارند. در اینجا با راهنمای صفر تا صد خرید ویولن همراه وب سایت بدونیم باشید.

هلووو گایز های قشنگ!! حال و احوالتون چطوره؟

عاقا چند روزه سایتمون اتک خورده به همین خاطر از آقای حداد خبری نیست:))

تا ایشون برگردن به میادین من اینجا یکم از تنهایی لذت میبرم :))

داشتم فکر می کردم شاید خیلی از ما ها به ساز ویولن علاقه داشته باشیم و از قضا قراره که برای خریدش تصمیم بگیریم.

پس چه بهتر که با چشم باز بریم خرید مگه نه؟ خوندن یه راهنمای جامعه درباره خرید ویولن می تونه به ما در این باره کلی کمک کنه:)

پس با من همراه باش هم وطن 🙂

8 نکته مهم درباره خرید ویولن

اگه این اولین ساز شماست، احتمالاً هنوز نمی دونید به کدوم جنبه ها باید توجه کنید. چند نکته وجود داره که باید به خاطر داشته باشید، تا اطمینان حاصل کنید که ویولنی خریدید قابل نواختن است و حداقل برای چند سال دوم میاره یا نه؟

حالا چک لیست زیر به شما در یه تصمیم گیری آگاهانه کمک می کنه.

1. خرید ویلن با گیره های راحت

گیره ویولن | خرید ویولن

یادتون باشه موقع خرید ویولن حتما گیره ها رو چک بکنید.چون اگه گیر کرده باشه یا خیلی شل باشه، تنظیم صدا برای شما خیلی سخت میشه.

2. خرید ویولن با تیونرهای منعطف

تیونر ویولن | خرید ویولن

مثل گیره ها، اگه در ریز تیونرها سفتی قابل توجهی وجود داشته باشه، تنظیم این ساز برای شما مشکل میشه. ولی خب این موضوع قابل رفع هست، بنابراین اگه متوجه چنین مشکلی شدید، قبل از خرید حتما از فروشنده در مورد اون سوال کنید.

3. خرید ویولن بدون قطعات پلاستیکی

گاهی اوقات قسمت چانه یا دم ممکنه پلاستیکی باشه. ولی گایز حواستون باشه سمت این مدل ها نرید چون دوام کافی رو ندارند.

البته یه استثنا در اینجا ممکنه وجود داشته باشه، و اون جنس گیره های ضد حساسیت برای نگه داشتن تکیه گاه چانه باش که معمولا از پلاستیک هست. ولی خب این چیزی هست که شما با اولین ویولن خودتون نمی‌خرید، بلکه پس از مدتی استفاده از گیره‌های فلزی استاندارد اگه بهشون نیاز داشته باشید، تهیه می کنید.

4. چوب و گواهینامه های آن را بررسی کنید

اول از همه باید بگم که، ساز ساخته شده از چوب سخت می تونه صدای بهتری تولید کنه که با تخته سه لا یا مواد دیگه به دست نمی آید.

ثانیاً به دنبال اطلاعاتی در مورد گواهی چوب باشید یا در مورد اون از فروشنده بپرسید. این مدارک می تونند FSC یا PEFC باشه.

 پ ن: FSC مخفف Forest Stewardship Council و PEFC مخفف Program for the Endorsement of Forest Certification هست. هر دو سازمان مدیریت جنگل هستند و گواهینامه صادر می کنند.
به این ترتیب مطمئن خواهید شد که یه ساز ساخته شده از چوب رو از منبع قانونی خریداری می کنید و نه از چوب استوایی، بنابراین در جنگل زدایی نقشی ندارید. اگه یه ویولن جدید می‌خرید و گواهی  نداره، به این معنی است که چوب ممکنه غیراخلاقی  بدست اومده باشه.

 5. خرک واقعی

خرک ویولن | خرید ویولن

همونطور که در تصویر می بینید، به این قسمت از ویولن خرک می گویند، قبل از خرید ویولن حواستون باشه این قسمت باید به جای نقاشی از چوب ساخته شده باشه.

6. رشته ها و تنظیم پل را انتخاب کنید

رشته های ویولن | خریدویولن

با این چند سوال و تستی که انجام میدید از درستی اون ها اطمینان حاصل کنید:

سعی کنید روی هر سیم چند نت بنوازید بعد ببنید که آیا رشته ها خیلی بلند هستند؟
آیا می تونید بدون مشکل از یه رشته به رشته دیگه بروید؟
آیا اون ها فاصله دارند؟
اگه به هر کدوم از این سوالات پاسخ منفی دادید، مشکلی در مورد پل ویولن وجود داره:

یا به درستی منحنی نیست یا نیاز به کوتاه کردن داره تا رشته ها خیلی بلند نباشند. که این موضوع هم قابل حل است، بنابراین به اندازه سایر مسائل مهم نیست، اما بهتر است یه ویولن رو در بهترین شرایط ممکن تهیه کنید، نه اینکه قبل از نواختن اولین نت خودتون سعی کنید مشکلات اون رو برطرف کنید.

7. به جزئیات توجه کنید

بدنه ویولن | خرید ویولن
حکاکی روی قسمت های ویولن باید تا حد امکان دقیق باشه. این نشون دهنده حرفه ای بودن ساز هست. و خب و یولن هم باید تقارن داشته باشه.

8. ظاهر و صدای ویولن را دوست دارید؟

مهمتر از همه، بررسی کنید که ظاهر ویولن و صدای اون رو دوست دارید یا نه. این اولین ساز شماست، بنابراین مهم هست که ابزاری رو تهیه کنید که دوست دارید باهاش آهنگ بزنید!

اندازه مناسب برای خرید ویولن چیست؟

ویولن

بسته به سن و رشد شما، ممکنه به یه ویولن با اندازه های متفاوت نیاز داشته باشید. معمولاً ویولن‌ها در چهار اندازه وجود دارند: 1/4، 1/2، 3/4 و 4/4، اگرچه اندازه‌های دیگه ای مثل 7/8 یا 1/8 و کوچک‌تر هم وجود داره.

به عنوان یه قانون کلی، اگه بزرگسال یا نوجوان هستید، به یه ویولن کامل (4/4) نیاز دارید. با این حال، می تونید با این تست ساده بررسی کنید که آیا اندازه مناسب است:

ویولن رو روی شانه خودتون بذارید (همونطور که در موقعیت نوازندگی قرار می دهید) و بازوی چپ خودتون رو دراز کنید.

اگه انگشتان شما نمی تونند ویولن رو بپوشانند، به یه ویولن کوچکتر نیاز دارید. شما باید میزان رشد و سن خودتون رو در نظر بگیرید، چون برای مثال، اگه خیلی سریع رشد می کنید و انگشتانتان نمی تونند صفحه انگشت گذاری رو در حال حاضر بپوشانند اما خیلی نزدیک به انجام این کار هستید، شاید بهتر است این کار رو نکنید.

سایز کوچکتری بگیرید چون در عرض چند ماه باید اون رو تغییر بدید.

 چه مدل ویولن مناسب برای بودجه شما است؟

صفر تا صد خرید ویولن + 8 نکته که نباید از دست بدی! مجله بدونیم 1

بودجه شما چقدر است؟  می خواهید ارزان ترین ویولن رو بخرید و فقط مدتی اون رو امتحان کنید تا بفهمید که  واقعاً برای شما مناسب است؟ یا شاید بخواهید یکم بیشتر خرج کنید تا یه ویولن باکیفیت بخرید که مدت زمان بیشتری با شما بمونه؟ مهم هست که بهاین سوالات پاسخ بدید و برای خرید خودتون بودجه تعیین کنید.

حالا من اینجا یه سری نکات برای برنامه ریزی بودجه خرید ویولن برای شما آماده کردم که با هم برسی می کنیم:

1. هرچقدر پول بدی آش می خوری!

ممکنه این یه قانون مطلق نباشه، اما حقیقتی در این مورد وجود داره، به خصوص زمانی که تفاوت قیمت زیادی وجود داشته باشه.

انتظار نداشته باشید که یه ویولن 50 دلاری به خوبی یه ویولن 300 دلاری باشه.

اما خب این رو هم در نظر داشته باشید که اولین ویولن شما نباید خیلی گرون باشه، اما وقتی قیمت بالاتری خرج می کنید ، می تونید انتظار داشته باشید که ساز بهتری می خرید.

2. حداقل قیمت خرید ویولن 100 دلار است

ویولنی که کمتر از 100 دلار قیمت داره نخرید. یه ویولن ارزون‌تر ممکنه ساز  خوشگلی باشه، اما مطمئناً یه وسیله ای هست که در تولید انبوه ساخته شده که صدای مناسبی رو پخش نمی کنه!

حالا من سعی کردم قیمت رو با استانداردهای جهانی بهتون بگم ولی خب چون دلار تو کشور ما هر روز یه قیمت داره، بهتره خودتون حساب کنید ببینید چقدر میشه:))

3. قیمت هدف خرید ویولن حدود 500 دلار است

به دنبال ابزاری با قیمت حدود 500 دلار باشید. با این قیمت، یه ساز خوب برای شروع دارید. وقتی هنوز بی‌تجربه هستید، تفاوت بین این سطح و سازهای بهتر و گرون‌تر رو نمی تونید تشخیص بدید، بنابراین بالا رفتن قیمت در ابتدا کمکی به شما نمی کنه.

در نهایت، اگه در همون ابتدا ساز بهتری بخرید، نیازی به تعویض سریع اون ندارید یا می‌تونید اون رو با قیمت بالاتر دوباره بفروشید. به خصوص هنگام خرید دست دوم، ویولن ارزش خودش رو حفظ می کند، بنابراین حتی می تونید اون ها رو به عنوان سرمایه گذاری بخرید.

 قبل از خرید ویولن از درخواست مشاوره نترسید

همیشه ارزش این رو داره که از یه معلم یا یه متخصص راهنمایی بخواهید.

اگه می خواهید ساز رو در یه فروشگاه موسیقی بخرید، در صورت امکان معلم خودتون رو با خودتون همراه کنید. حتی اگه هزینه‌ای برای پرداخت وقت او به شما تحمیل بشه، توصیه‌هایی که می‌گیرید ارزش بیشتری داره. معلم شما می تونه شما رو از خرید ویولنی که نواختن اون سخت است یا کیفیت بسیار پایینی داره، نجات بده.

اجاره ویولن در مقابل خرید ویولن

اجاره گزینه دیگری است که به جای خرید ویولن می تونید بهش فکر کنید.

بعضی از خرده فروشان یا حتی معلمان ویولن این گزینه رو ارائه می دهند.

در این مورد یه سری معایب و مزایا وجود داره که بیایید نگاهی به هر دو بیاندازیم.

مزایای اجاره ویولن

مزایا استفاده از ویولن اجاره ای

مزایای استفاده از ویولن اجاره ای به جای خرید ویولن چیست؟

1. صرفه جویی در هزینه اولیه

اگه شما در اوایل بودجه زیادی ندارید یا اگه مایل به خرج کردن نیستید، ممکنه اجاره ویولن همون چیزی باشه که به دنبال اون هستید.

2. می توانید نواختن ویولن را امتحان کنید

ممکنه در مورد انتخاب برای شروع نواختن ویولن مطمئن نباشید و بخواهید اون رو امتحان کنید. به جای خرید ویولن به صورت مستقیم، این ممکنه جایگزین خوبی باشه تا ببینید آیا دوست دارید ویولن بزنید یا نه.

3. نیازی به جستجوی ساز مناسب نیست

معمولا سازهایی که برای کرایه هستند، در حالی که بهترین های موجود در بازار نیستند، حداقل قابل قبول هستند، بنابراین شما برای انتخاب ساز مناسب دچار دردسر نخواهید شد.

4. مناسب برای کودکان درحال رشد

زمانی که کودک شما به اندازه ویولن 1/2 یا کوچکتر نیاز داره، اجاره ویولن یه گزینه عالی است. کودکان به سرعت رشد می کنند و بدن اون ها دائماً در حال تغییر است، بنابراین خرید یه ابزار در هر بار اندازه متفاوت ممکنه به صرفه نباشه.

معایب اجاره ویولن

معایب ویولن اجاره ای

معایب استفاده از ویولن اجاره ای به جای خرید ویولن چیست؟

1. وضعیت نامعلوم ساز

ابزارهای اجاره معمولاً در بهترین وضعیت نیستند. حتی اگه خوب به نظر برسند، نمی‌دونید نوازنده قبلی چگونه با اون‌ رفتار کرده یا ممکنه آسیبی به اون وارد شده باشد.

2. نمی توانیم سایز را در طولانی مدت نگه داریم

همونطور که زمان بیشتری رو با یه ساز می گذرونید، یه وابستگی عاطفی به اون پیدا می کنید. این چیز خوبی است که می تونه روحیه شما رو تقویت کند … از طرف دیگه، بازگردوندن اون رو یه روز سخت می کنه.

3. مخارج انباشته می شوند

اگه ویولن رو برای مدت طولانی کرایه کنید، ممکنه در نهایت متوجه شوید که بهای یه ویولن با کیفیت رو پرداخت کرده اید، بدون اینکه واقعاً ویولن داشته باشید.

خب گایز های نمونه امیدوارم که این راهنما تونسته باشه به شما برای خرید یه ویولن جدید کمک کنه.

راستی اگه بجای ویولن به گیتار علاقه دارید می تونید صفر تا صد راهنمای خرید گیتار رو بخونید و کلی اطلاعات خوب و کاربردی بگیرید.

اگه این مقاله از” بدونیم” براتون مفید بود، لطفا برامون کامنت بذارید.

لاو یو عال و بای تا های:))

نویسنده
فاطمه صالحی نیا

مطالب مرتبط

متن و ترجمه آهنگ So Long, London از Taylor Swift

متن و ترجمه آهنگ So Long, London از Taylor Swift که پنجمین آهنگ از آلبوم The Tortured Poets Department هست، این آلبوم به تازگی با سی و یک ترک منتشر شده.

حسام حداد

ترجمه آهنگ Hated
ترجمه آهنگ Hated از YUNGBLUD

ترجمه آهنگ Hated از YUNGBLUD که به قول خودش شخصی ترین آهنگی هست که منتشر کرده و در اون خیلی چیزها از زندگی شخصیش رو گفته.

حسام حداد

دانلود آهنگ مسیح و آرش رنگ خدا
دانلود آهنگ مسیح و آرش رنگ خدا + لیریک کامل

دانلود آهنگ مسیح و آرش رنگ خدا به همراه لیریک کامل و پخش آنلاین با ...

فاطمه صالحی نیا

متن و ترجمه آهنگ Fever از Balthazar

متن و ترجمه آهنگ Fever از Balthazar آهنگ قسمت آخر سریال افعی تهران که سال 2018 و به عنوان اولین ترک از آلبوم Fever منتشر شد.

حسام حداد

دیدگاه خود را بنویسید