هزینه تراکنش های شبکه ترون (Tron) چطور محاسبه می شود؟

استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان گزینه ‌های جذاب برای سرمایه‌ گذاری، چه به صورت کوتاه‌مدت و چه بلند مدت بسیار متداول است. با این حال باید توجه داشته باشید که برای انجام معاملات و انتقال ارز های دیجیتال اکثرا لازمه هزینه ای را بپردازید که به عنوان کارمزد و یا فی شناخته می شوند.

فی و یا کارمزد ها، هزینه هایی هستند که به منظور انجام تراکنش ها در شبکه بلاک چین اخذ می شوند. این هزینه ها به ماینر ها و یا اعتبار سنج ها که وظیفه حفظ امنیت شبکه و مسئول تأیید تراکنش‌ها هستند پرداخت می شود. کارمزدها بر سودآوری معاملات ارزهای دیجیتال می توانند اثر گذار باشند.

به همین دلیل بهتر است قبل از انجام هرگونه معامله، میزان کارمزد تراکنش را در نظر بگیرید. شبکه ترون (Tron) به دلیل کارمزد به نسبت کم خود، یکی از محبوب ‌ترین بلاک چین های ارز دیجیتال در جهان شناخته می شود.

البته کارمزد دریافت شده از سمت شبکه های انتقال با توجه به نوع آن ها متفاوت می باشد، به عنوان مثال فی و کارمزد انتقال بیت ‌کوین نسبت به ارزش آن ممکن است بسیار بالا باشد و هزینه بالا تراکنش ها باعث می شود انتقال ارز های دیجیتال دیگر در این بلاک چین به صرفه نباشد، این در حالی است که سایر شبکه های دیگر مثل بایننس و یا ترون و برخی دیگر از شبکه ها، هزینه بسیار به مراتب پایین تری برای تراکنش های خود دریافت می کنند.

ترون چیست؟

در سال 2017 ارز دیجتال ترون با توکن TRX توسط بنیان گذار آن جاستین سان معرفی شد. توکن های ترون ابتدا به روی شبکه اتریوم ساخته شدند و سپس به دلیل کارمزد بالای انتقال در این شبکه، ترون در سال 2018 شبکه خودش با توکن اصلی TRX را راه اندازی می کند.

بلاک ‌چین ترون نسبت به اتریوم برای تراکنش های خود هزینه به مراتب کمتری دریافت می کند، علاوه بر این امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) بر روی بلاک‌ چین اختصاصی ترون نیز وجود دارد. بسیاری از صرافی های داخلی و خارجی برای برداشت و واریز تتراز شبکه های سریع و کم هزینه تر مانند ترون استفاده می کنند.

توکن های TRX در حال حاظر به روی شبکه ترون با استاندارد های TRC-20 و TRC-10، شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 و استمارت چین بایننس با استاندارد BEP-20 قابل انتقال می باشد.Top of Form

نرخ کارمزد ترون چقدر است؟

پرداخت دو نوع کارمزد در بازار ارز های دیجیتال لازم و ضروری است.

1- کارمزد شبکه انتقال و بلاک چین

2- کارمزد صرافی مبدا و یا کیف پول

صرافی‌ها و کیف پول‌ها هنگام برداشت ارز ترون کارمزدی اندک از حساب مبدا دریافت می‌کنند و برخی دیگر مثل صرافی پی ام ایکس چنج تنها فی شبکه انتقال را دریافت می کنند و هیچ کارمزد اضافی از توکن های شما کسر نمی کند. بلاک چین ترون هم مانند سایر بلاک چین های دیگر مثل اتریوم و یا بیت کوین، از یک شبکه توزیع شده از کامپیوترها تشکیل شده که به عنوان نود و یا گره شناخته می شوند.

درواقع این گره‌ها مسئول ذخیره و تأیید اطلاعات در بلاک چین ها هستند. گره های ترون با ذخیره، پردازش و تأیید اطلاعات در بلاک چین ترون، توان عملیاتی این شبکه را تأمین می‌کنند و همچنین یکی از وظایف مهم این گره ها و یا نود ها پردازش و تایید تراکنش های هست که در همین شبکه انجام می شوند.

تراکنش‌های شبکه ترون بر اساس پیچیدگی و میزان انرژی که برای پردازش نیاز دارند، به چند دسته تقسیم می‌شوند. هر چه یک تراکنش پیچیده ‌تر باشد، تقریبا هزینه برسی و پردازش آن بیشتر خواهد بود. تراکنش‌های مرتبط با قراردادهای هوشمند، به دلیل ماهیت پیچیده ‌تر خود، نیاز به پردازش بیشتری نسبت به تراکنش های معمولی دارد.

در اکثر صرافی ها و کیف پول ها هر شخصی اگر بخواهد از بلاک چین ترون مقداری ارز دیجتال را دریافت کند و یا به حساب شخص دیگری انتقال بدهد، لازم است مقداری از ارز دیجتال ترون را به عنوان کارمزد پرداخت کند. همانطورکه توضیح دادیم، کارمزد شبکه ترون فقط برای ثبت تراکنش‌ها و داده ‌های جدید در بلاک چین ترون استفاده می‌شود، البته به ‌جز پرداخت ترون، راه دیگری هم وجود دارد.

در شبکه ترون، تراکنش ها می تواند بدون پرداخت هزینه از سمت کاربر نیز انجام شوند. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

هزینه تراکنش های شبکه ترون (Tron) چطور محاسبه می شود؟ مجله بدونیم 1

تراکنش های بدون کارمزد و رایگان در ترون

کارمزد انتقال در شبکه ترون بر اساس دو عامل تحت عنوان پارامترهای پهنای باند و انرژی، محاسبه می‌شود. این دو پارامتر به عنوان امتیازهای موردنیاز برای انجام تراکنش‌ها عمل می‌کنند. در شبکه ترون و تراکنش های که از این بلاک چین انجام می شود تنها زمانی از مقدار توکن های ترون کسر می شود که امتیاز انرژی و پهنای باند حساب مبدا برای انتقال کافی نباشد.

در بلاک چین ترون اگر حساب دارای امتیاز کافی انرژی و پهنای باند برای یک تراکنش باشد، می تواند تراکنش را رایگان و بدون پرداخت کارمزد انجام بدهد. تراکنش‌های معمولی ترون بر خلاف تراکنش های پیچیده ترون نیاز به انرژی ندارند و امتیاز پهنای باند برای این تراکنش ها کافی می باشد.

توسعه دهندگان شبکه ترون برای اجرای قرار داد های هوشمند و برسی تراکنش ها علاوه بر پهنای باند، هزینه انرژی را نیز پرداخت می کنند و این انرژی با توجه به قدرت محاسباتی بالایی که برای اجرای این تراکنش ها نیاز است، دریافت می شود. شما می توانید در صرافی پی ام ایکس چنج بدون احراز هویت خرید آنی ترون داشته باشید.

در حال حاظر دو روش برای دریافت انرژی و پهنای باند در شبکه ترون وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

1- دریافت رایگان روزانه پهنای باند

شبکه ترون در هر 24 ساعت اتوماتیک به هر حساب فعال مقداری امتیاز پهنای باند ارسال می کند که این مقدار در حال حاظر تقریبا 5000 واحد می باشد. کاربران فقط در همان روز می‌توانند از امتیاز پهنای باند ارسال شده، استفاده کنند زیرا در پایان هر روز پهنای باند دریافت شده صفر می شود.

2- استیک کردن ترون و دریافت پهنای باند و انرژی

کاربران برای دریافت امتیازانرژی و پهنای باند در شبکه ترون، باید مقداری از ترون‌های خود را در شبکه ترون استیک و یا فریز کنند. به استیک کردن، فریز کردن ارز دیجتال نیز گفته می شود. با استیک کردن حداقل 10 واحد ارز ترون، هم انرژی و هم پهنای باند حساب خود را افزایش می‌دهید.

میزان امتیاز انرژی و پهنای باند که کاربران با استیک کردن ترون دریافت می‌کنند، به مقدار ترون فریز شده و مدت زمان فریز کردن بستگی دارد. در واقع هرچه مقدار ترون استیک شده بیشتر و مدت زمان فریز کردن طولانی ‌تر باشد، کاربر امتیاز انرژی و پهنای باند بیشتری دریافت می کند.

کارمزد خرید و فروش ترون در صرافی ها

هنگام خرید یا فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها، بخشی از مبلغ معامله به عنوان کارمزد صرافی کسر می‌شود، البته این هزینه ها اکثرا به صورت درصدی از ارز دیجتال انتقال داده شده دریافت می شود.

برخی از صرافی ها علاوه بر کارمزد شبکه انتقال، به روی ارز دیجیتال خریداری شده کارمزد اضافی نیز دریافت می کنند و مقدار بسیار کمتری از ارز دیجیتال خریداری شده ارسال می شود، اما در صرافی پی ام ایکس چنج هیچ هزینه ای اضافی به جز فی و کارمزد شبکه انتقال دریافت نمی شود.

خرید ترون از پی ام ایکس چنج

پی ‌ام‌ ایکس چنج به عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران شناخته می‌شود و امکان معامله با انواع ارزهای دیجیتال را برای کاربران به صورت فراگیر فراهم می‌کند. با ارائه خدمات متنوع و کاربرپسند، این صرافی جایگاه ویژه‌ای در میان کاربران به دست آورده است. پی‌ام‌ایکس چنج با ارائه خدمات مطمئن و سریع، به یکی از منابع اصلی برای خرید و فروش ترون تبدیل شده است.

برای خرید بدون احراز ترون، ابتدا باید در صرافی پی‌ام‌ایکس چنج ثبت نام کنید. این اقدام با مراجعه به سایت پی‌ام‌ایکس چنج و انتخاب قسمت خرید و فروش آسان ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. سپس ارز مبدا و مقصد را انتخاب و مقدار مورد نیاز خود را وارد می‌کنید.

در مرحله بعد، شماره تماس خود را وارد کرده و اطلاعات هویتی خود را تکمیل می‌کنید. لازم به ذکر است که اطلاعات و شماره تماس باید متعلق به شخص خود شما باشد. پس از استعلام و تأیید اطلاعات، به مرحله بعد می‌پردازید.

در مرحله بعد، شماره کارت بانکی و آدرس کیف پول خود را وارد کرده و از طریق درگاه پرداخت ارز دیجیتال ترون خریداری می‌کنید. پس از تأیید سفارش، ترون خریداری شده به کیف پول شما واریز می‌شود. این فرایند با ارائه خدمات سریع و مطمئن توسط پی‌ام‌ایکس چنج به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی به ترون مورد نظر خود دست پیدا کنید و به همین راحتی خرید ترون را انحام میدهید.

هزینه تراکنش های شبکه ترون (Tron) چطور محاسبه می شود؟ مجله بدونیم 2

نویسنده
ریپورتاژ بدونیم

مطالب مرتبط

بهترین روش تمیز کردن سنگ قبر

هر بار که به بهشت زهرا و یا قبرستان‌های دیگر می‌رویم، دبه یا شیشه آبی ...

ریپورتاژ بدونیم

مزیت های دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی

دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی Teacher Training Course (TTC) برای افرادی که می خواهند به ...

ریپورتاژ بدونیم

شروع خوانندگی
بهترین سن برای شروع خوانندگی چیست؟

شروع خوانندگی، می تونه برای علاقه مندان به دنیای موسیقی هیجان انگیز باشه،اما تا به ...

فاطمه صالحی نیا

10 روش برای برق انداختن موزاییک و سنگ به همراه مزایا و معایب

برق انداختن موزاییک و سنگ یک فرایند پیچیده است که نیاز به تخصص و تجهیزات ...

ریپورتاژ بدونیم

دیدگاه خود را بنویسید