مرکز تخصصی دمپینگ خودرو

چکیده : ورق دمپینگ خودرو به گونه‌ای طراحی شده است که این ارتعاشات و صداها را جذب کرده و تأثیر آنها را بر فضای داخلی خودرو تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین دمپینگ خودرو در جلوگیری از سایش و فرسودگی سیستم تعلیق نیز کمک خواهد کرد

اگر زمانی که در حال گوش دادن آهنگ مورد علاقه خود هستید، زمانی که در خودرو هستید و دوست دارید تا صدای محیط را نشنوید، یا هنگامی که در خودرو در حال صحبت کردن با فردی دیگر هستید اما سر و صدای موتورِ خودرو، محیط اطراف، جیرجیر کردن درب خودرو ها و یا صداهای قطعات خودرو روح و روانتان را آزار داده، در اینصورت دمپینگ خودرو راه حل تمامی این مشکلات است!

مرکز تخصصی دمپینگ خودرو مجله بدونیم 1

دمپینگ خودرو چیست؟

بیاید کمی غیر تخصصی دمپینگ خودرو را درک کنیم! تصور کنید محل سکونت شما در یک ساختمانی در مرکز شهر می‌باشد و اطراف شما سر و صدای زیادی است. بوق ممتد ماشین ها، سر و صدای مردم، دستفروشان، و حتی شاید آلودگی، آرامش شما را بر هم زده است. در چنین شرایطی چه کاری انجام خواهید داد؟ آیا منزل خود را عوض کرده و به نقطه دیگری از شهر خواهید رفت و یا به فکر کاهش سر و صدای محیط میفتید؟ طبیعتا راه دوم را انتخاب کرده و در قدم اول در و پنجره های خود را دو جداره خواهید کرد تا کمترین صدای آزار دهنده‌ای را از بیرون بشنوید.
برای خودرو نیز همین گونه است و با استفاده از دمپینگ خودرو می‌توانید مشکل را حل کنید. در یک تعریف ساده و کلی، دمپینگ خودرو به فرآیندی گفته می‌شود که در نهایت راننده و سرنشنینان خودرو شنونده‌ی کمترین صدای آزار دهنده از اطراف خودرو، موتور خودرو و سایر قطعات باشند.
مزایای دمپینگ خودرو به همینجا ختم نمی‌شود! هنگامی فرآیند دمپینگ خودرو بروی خودرو شما انجام شده باشد، سرعت گیر ها و موانع جاده‌ای را بدون شنیدن هیچ سر و صدایی رد خواهید کرد و این فناوری جذاب و در عین حال ساده، به بهبود تجربه رانندگی شما و رضایت سرنشینان کمک خواهد کرد.

دمپینگ خودرو چگونه کار می‌کند؟

دمپینگ خودرو با جذب انرژی تولید شده توسط سیستم تعلیق خودرو کار می‌کند. به این صورت که هنگامی که خودروی شما به دست انداز می‌رسد و از آن رد می‌شود، سیستم تعلیق خودرو تحت فشار قرار می‌گیرد و لرزش و صدا ایجاد می‌کند که حتی ممکن است این حرکت، صدای سایر قطعات خودرو را نیز درآورد. در این مواقع ورق های دمپینگ به دادِ سیستم تعلیق می‌رسند! ورق دمپینگ خودرو به گونه‌ای طراحی شده است که این ارتعاشات و صداها را جذب کرده و تأثیر آنها را بر فضای داخلی خودرو تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین دمپینگ خودرو در جلوگیری از سایش و فرسودگی سیستم تعلیق نیز کمک خواهد کرد.

مزایای دمپینگ های خودرو

برخی دیگر از مزایای دمپینگ خودرو در ادامه توضیح داده شده است:
•    افزایش پایداری
دمپینگ خودرو به دوام بالای خودرو در هنگام پیچ‌ها و ترمز کردن کمک می‌کند و خطر واژگونی و لغزش را کاهش می‌دهد.

 •    هندلینگ بالا
  دمپینگ خودرو با کاهش چرخش بدنه و تماس لاستیک ها با جاده به بهبود هندلینگ خودرو کمک می‌کند.
 •    افزایش عمر لاستیک
  دمپینگ به محافظت از لاستیک ها در برابر آسیب های ناشی از لرزش و ضربه های شدید کمک می‌کند که همین امر سبب افزایش طول عمر لاستیک‌ها می‌شود.
 •    کاهش سوخت مصرفی!
  با انجام دمپینگ خودرو می‌توانید با بهبود آیرودینامیک خودرو و کاهش نیاز به ترمز و شتاب بیش از حد، به کاهش مصرف سوخت کمک کنید.

معایب دمپینگ خودرو
به مانند سایر قطعات و لوازم جانبی که ممکن است برای خودرو برخی عوارض و معایبی داشته باشند، دمپینگ خودرو نیز معایب جزئی دارد:

 •    قیمت
  بطور کلی هزینه تمام شده دمپینگ خودرو ممکن است برای شما کمی گران تمام شود زیرا زمان بر، عملیاتی پیچیده و حساس است.
 •    افزایش وزن خودرو
  ورق های دمپینگ ممکن است در افزایش وزن و سنگینی خودرو تأثیر بگذارند.

به طور کلی مزایای دمپینگ خودرو به نسبت معایب آن برتری دارد و به تجربه سرنشینان خودرو و بهبود کیفیت سیستم تعلیق کمک بزرگی خواهد کرد.

مرکز تخصصی دمپینگ خودرو مجله بدونیم 2

دمپینگ خودرو برای چه ماشین هایی مناسب است؟

نمیتوان گفت که دمپینگ برای خودرو های خاصی قابل استفاده است. همانطور که گفته شد، رانندگان به دلایل مختلفی می‌توانند دمپینگ را برای خودروی خود انجام دهند.
•    خودروهای لوکس
اگر خودروی شما جزو ماشین های لوکس به شمار می‌رود، با دمپینگ می‌توانید آرامش درون خودرو را برای خود تضمین کنید.
•    خودرو های سنگین
خودرو های سنگین نیز از دمپینگ خودرو برای بهبود سیستم تعلیق خودرو استفاده می‌کنند.
•    ماشین های آفرودی
دمپینگ خودرو نزد رانندگان ماشین های آفرود و یا به اصطلاح آفرودباز ها به شدت محبوبیت دارد و این امر کاملا طبیعی است. زیرا از آنجایی که خودروهای آفرود معمولا مخصوص جاده ها و سطوح ناهموار است، بنابراین اهمیت دادن به سیستم تعلیق و همچنین کاهش ارتعاشات و صدا واجب است.

محل نصب دمپینگ خودرو

ورق های دمپینگ خودرو با توجه به شرایط و نیاز رانندگان در بخش های مختلف ماشین نصب می‌شوند که هر کدام از این بخش ها مزیت خاص خود را دارد.  در ادامه به بررسی محل نصب دمپینگ‌ها خواهیم پرداخت:

 •    زیر کاپوت
  یکی از بخش های مهمی که عملیات دمپینگ باید انجام شود، زیر کاپوت است. علت آن هم به کاهش انتقال صدای موتور و کاهش حرارت و گرما برمیگردد.
 •    سقف
  بکارگیری از ورق دمپینگ در پنل زیر سقف، می‌تواند به کاهش صدای باد و برخورد قطره های باران به سقف کمک کند.
 • مرکز تخصصی دمپینگ خودرو مجله بدونیم 3

تعویض ورق دمپینگ خودرو

ورق دمپینگ خودرو یک لایه نازک از فوم، اسفنج یا لاستیک است که برای کاهش صدای بیرونی و بهبود کیفیت صدای خروجی سیستم صوتی خودرو استفاده می‌شود. این ورق‌ها معمولاً در قسمت‌های مختلف خودرو مانند درب‌ها، سقف، داشبورد و کف خودرو نصب می‌شوند.

مدت زمان ماندگاری ورق دمپینگ خودرو

مدت زمان ماندگاری ورق دمپینگ خودرو به عوامل مختلفی مانند کیفیت ورق، شرایط آب و هوایی و نحوه استفاده از خودرو بستگی دارد. به طور کلی، ورق‌های دمپینگ خودرو معمولاً بین 5 تا 10 سال ماندگاری دارند.

با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به تعویض ورق دمپینگ خودرو زودتر از موعد باشد. به عنوان مثال، اگر خودرو در شرایط آب و هوایی نامساعدی مانند گرمای شدید یا رطوبت بالا قرار داشته باشد، ممکن است ورق دمپینگ خودرو زودتر از موعد خراب شود. همچنین، اگر خودرو به طور مداوم در جاده‌های ناهموار تردد داشته باشد، ممکن است ورق دمپینگ خودرو زودتر از موعد فرسوده شود.

علائم خرابی ورق دمپینگ خودرو

اگر ورق دمپینگ خودرو خراب شود، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:
•    افزایش صدای بیرونی در داخل خودرو
•    کاهش کیفیت صدای خروجی سیستم صوتی
•    لرزش درب‌ها و سایر قطعات خودرو در هنگام پخش موسیقی با صدای بلند
اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، بهتر است نسبت به تعویض ورق دمپینگ خودرو خود اقدام کنید.

قیمت دمپینگ خودرو با توجه به قسمت‌های مختلف خودرو و نوع خودروی شما متغیر است و گاهی از بخش‌های خودرو که زمان بیشتری را می‌گیرد، طبیعتا هزینه آن هم بیشتر خواهد شد. اما بطور کلی هزینه دمپینگ خودرو ممکن است 100 هزار تومان یا 4 میلیون تومان تمام شود! بنابراین نمیتوان برای آن قیمت دقیقی مشخص کرد. برای اطلاع از قیمت به روز شده میتوانید با مراجعه به مراکز معتبر نسبت به استعلام هزینه آن اقدام نمایید.

مرکز خدمات تخصصی دمپینگ خودرو در تهران

دمپینگ خودرو مزایای بسیاری دارد و برای کاهش صدای محیط اطراف و همچنین کاهش صدا و لرزش قطعات خودرو مثل موتور، درب‌ها و پنجره و… بسیار کاربردی است. همچنین مهم تر از دانستن فواید آن، رعایت اصول و نصب دمپینگ در بخش های مختلف ماشین است که این کار با دقت و مهارت کافی مکانیک ها و تعمیرکاران ماهر میسر است. مجموعه دنده کمک با تجربه‌ بلندمدتی که در این زمینه دارد، به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی دمپینگ خودرو را از صفر تا صد و طبق خواسته مشتریان انجام می‌دهد.

نتیجه گیری

در حالی که دمپینگ خودرو چندین مزیت مانند بهبود رانندگی، ثبات و ایمنی را ارائه می‌دهد، اما با معایبی نیز همراه است. در نهایت، صاحبان وسایل نقلیه باید تمام جوانب را به دقت تجزیه و تحلیل کنند و تصمیم آگاهانه‌ای در مورد اینکه آیا دمپینگ خودرو سرمایه گذاری مناسبی برای نیازهای خودرو و رانندگی آنها است یا خیر، اتخاذ کنند.

نویسنده
ریپورتاژ بدونیم

مطالب مرتبط

استفاده از موسیقی در لایف استایل
5 راه استفاده از موسیقی در لایف استایل

استفاده از موسیقی در لایف استایل، می تونه به بالا بردن راندمان و کیفیت زندگی ...

فاطمه صالحی نیا

دانلود آهنگ میکنی سختش
دانلود آهنگ میکنی سختش از هومان و آرون + همراه متن

دانلود آهنگ میکنی سختش به همراه متن کامل و پخش آنلاین از رسانه بدونیم. هلوو ...

فاطمه صالحی نیا

دانلود آهنگ دایان کنار تو
دانلود آهنگ دایان کنار تو | کیفیت 320 | کاملترین متن

دانلود آهنگ دایان کنار تو  به همراه امکان پخش آنلان باکیفیت اصلی و کاملترین متن ...

فاطمه صالحی نیا

Musicians are smarter
نوازندگان باهوش تر از افراد عادی هستند؟

نوازندگان از نظر هوشی با بقیه افراد فرق دارند ؟ امروز قراره این سوال رو ...

فاطمه صالحی نیا

دیدگاه خود را بنویسید