معرفی شناسه اصالت، نحوه دریافت و استعلام آن

7032

در هنگام خرید محصولات مختلف، کیفیت و اصالت آن بسیار اهمیت دارد، به ویژه برای محصولات سلامت محور، لوازم خانگی و قطعات خودرو. زیرا بسیاری از سوداگران، با سوء استفاده از برندهای معتبر و خوشنام، به تولید محصولات بی کیفیت با ظاهری مشابه اصل اقدام می کنند. این مسئله نگرانی زیادی برای مصرف کنندگان ایجاد می کند. چه راه هایی برای شناسایی محصول اصلی و مرغوب وجود دارد؟ از چه طریق می توان مبدا تولید و توزیع محصولی را پیدا کرد؟ در این مقاله یکی از ابزارهای ساده اما قدرتمند برای رهگیری محصولات، یعنی شناسه اصالت را معرفی خواهیم کرد.

اطمینان از اصالت و کیفیت محصول با برچسب اصالت

اصالت در معنی لغوی به معنی واقعی بودن، اصیل بودن و صادق بودن است. اصالت محصول به این معناست که تولیدکننده و صاحب امتیاز اصلی برند این محصول را تولید و عرضه کرده است. وقتی صحبت از اصالت محصول می شود، حس اعتماد و اطمینان از خرید و مصرف آن به وجود می آید. بنابراین برای همه خرید محصول با اصالت اهمیت دارد. اما از چه طریق می توان از اصالت کالا مطمئن شد؟

سازمان های نظارتی بازار این نگرانی را درک کرده و ابزارهایی را طراحی کرده اند که مردم از طریق آنها بتوانند کالای مورد نظر خود را رهگیری کرده و از اصالت آن مطمئن شوند. این ابزارها در دو گروه اصلی مرتبط به هم طراحی و ساخته شده اند. اول کدها و برچسب هایی حاوی اعداد و اشکالی که روی محصول یا بسته بندی آن الصاق می گردند. دوم امکاناتی که بتوان از طریق آنها کدهای مربوطه را استعلام گرفته و محصول را رهگیری نمود. با توجه به گسترش وسایل ارتباطی مانند تلفن ثابت و همراه، اینترنت و گوشی های هوشمند، این ابزارها پیشرفت کرده و در اختیار همگان قرار دارد.

شناسه اصالت چیست؟

یکی از کدهای مهمی که درج آن بر روی برخی محصولات طبق قانون، از سال 1393، اجباری است، شناسه اصالت نام دارد. این کد 16 رقمی (چهار گروه عدد چهار رقمی) بوده و بر روی برچسب اصالت محصولات چاپ می شود. برای جلوگیری از سوء استفاده سایرین، به ویژه تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات تقلبی، این شناسه را با یک لایه اسکرچ می پوشانند. مصرف کننده در هنگام خرید ابتدا باید مطمئن شود، این لایه صدمه ندیده و سپس با خراشیدن آن، کد مخفی زیر آن را مشاهده نماید.

بعد از مشاهده شناسه اصالت، برای اطمینان از کیفیت و اصالت، حتما باید برای استعلام آن اقدام نمود. زیرا ممکن است محصولات تقلبی هم با برچسب های تقلبی مشابه اصل، مجهز شده باشند. بنابراین استعلام و بررسی نتیجه بسیار اهمیت دارد. در قسمت بعد چگونگی آن تشریح می گردد.

نحوه استعلام شناسه اصالت

یکی از محصولاتی که درج برچسب اصالت و شناسه اصالت بر روی آنها اجباری است، محصولات سلامت محور هستند. برچسب اصالت برچسب کوچکی است که حاشیه آن زرد، زمینه سفید و نوشته های روی آن مشکی است. این لیبل توسط سازمان غذا و دارو زیر مجموعه وزارت بهداشت و درمان، طراحی شده است. این سازمان مسئول نظارت بر سلامت، کیفیت و اصالت انواع محصولات سلامت محور در بازار شامل انواع مواد خوراکی و آشامیدنی، مواد دارویی و تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و بهداشتی است. بنابراین برای استعلام شناسه اصالت می توان به سامانه تی تک به آدرس سایت سازمان غذا و دارو (ttac.ir) مراجعه نمود. در این صفحه امکان استعلام از طریق شناسه UID و شناسه اصالت وجود دارد.

لازم به ذکر است شناسه UID بر روی برچسب اصالت یا بسته بندی محصول درج شده و کدی 20 رقمی است. اگر نمی خواهید لایه اسکرچ روی شناسه اصالت را بتراشید و یا محصول لیبل زرد رنگ ندارد، می توانید برای اطمینان از کیفیت و اصالت محصول، از طریق همین سامانه، شناسه UID را استعلام بگیرید. حاصل استعلام این دو شناسه یکسان خواهد بود.

روش دیگر استعلام نصب اپلیکیشن کنترل اصالت است که توسط سازمان غذا و دارو طراحی و عرضه شده و از طریق سامانه تی تک قابل نصب است.

اگر گوشی همراه شما هوشمند نیست و یا به شبکه اینترنت متصل نیستید، نگران نباشید. می توانید استعلام را از طریق شماره پیامکی 20008822 و یا تلفن گویا به شماره 0216185 انجام دهید. بعد از استعلام توجه کنید که حتما مشخصات محصول با نتیجه استعلام یکسان باشد. در غیر این صورت نمی توانید به محصول اطمینان کنید.

اگر شناسه اصالت وارد شده در سامانه شناسایی نگردد، پیام زیر را مشاهده خواهید کرد.

نحوه دریافت شناسه اصالت

تولید کنندگان و واردکنندگان انواع محصولات، برای دریافت شناسه اصالت باید به سازمان مرجع مرتبط با حرفه و صنعت خود مراجعه نمایند. سازمان غذا و دارو به عنوان مسئول نظارت بر محصولات سلامت محور، مرجع اصلی برای صدور شناسه اصالت این محصولات است. همه محصولات سلامت محور، چه وارداتی باشند و چه تولید داخل، باید برای ورود و توزیع در بازار مجهز به شناسه اصالت باشند. برای این منظور متقاضیان باید در سایت ttac.ir ثبت نام نمایند. اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و مدارک خود را به طور کامل بارگذاری کنند. بعد از ثبت نام و ورود اطلاعات مورد نیاز هر محصول و ارائه مجوزهای لازم از جمله پروانه بهداشتی و مجوز ترخیص، موفق به دریافت این شناسه می گردند.

توجه داشته باشید 5 رقم اول این شناسه مختص متقاضی بوده و Prefix نام دارد. شناسه اصالت و شناسه UID با همین 5 رقم آغاز می شوند. برای تولید کدها به صورت تصادفی و کاملا منحصر به فرد باید از نرم افزار سازمان غذا و دارو استفاده شود.

مرحله بعد چاپ شناسه بر روی محصولات است. برای چاپ و درج این شناسه، متقاضی می تواند دستگاه های چاپ مخصوص را خریداری نموده و این کدها را روی بسته بندی محصول الصاق کند. همچنین می تواند کار چاپ کد و برچسب ها را به شرکت های تولید و سفارش لیبل بسپارد. لازم به ذکر است این شرکت ها می توانند به عنوان نماینده متقاضی برای دریافت کدها از سازمان های مسئول اقدام نمایند. در این صورت ضمن صرفه جویی در زمان، متقاضی می تواند از کیفیت و صحت نتیجه کار اطمینان حاصل نماید.

معتبرترین شرکت های چاپ لیبل اصالت

در این قسمت معتبرترین شرکت ها برای سفارش لیبل اصالت, خرید ریبون و انواع برچسب خام و تجهیزات مورد نیاز برای چاپ لیبل اصالت را به شما معرفی میکنیم:

  • شرکتسلامت دارو ایرانیان | com
  • شرکتپاپیروس پارس مهر | label-esalat.com
  • شرکتپیشتازان دانش و تندرستی دریا (پیشتازان اصالت) | com
  • شرکتکیمیا تجارت سیب سبز (اصالت چاپ) | com
xnxxbf.net