کلاس های آمادگی چرتکه چگونه است؟

چرتکه یکی از وسایل بسیار قدیمی و می توان گفت جز اولین وسایل می باشد که برای محاسبات استفاده میشده است. چرتکه 2300 ال 2700 سال پیش طراحی شده است و توسط سومری ها مورد استفاده قرار می گرفته است. از این وسیله به محاسبه چهار عمل اصلی ریاضی و همچنین محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد استفاده کرد. همانطور که میدانید امروزه با وجود موبایل، لپ تاپ، ماشین حساب ها و…. دیگر از چرتکه استفاده نمی شود؛ ولی همچنان به خاطر مزیت هایی که دارد کلاس های آموزشی چرتکه برگزار می شود. در ادامه می خواهیم به معرفی و بررسی کلاس های آمادگی چرتکه بپردازیم. با تونومیک همراه باشید.

دلیل برگزاری کلاس های آمادگی چرتکه

همانطور که گفته شد امروزه وسایل دیجیتالی بسیار زیادی طراحی و ساخته شده است که به راحتی می توان محاسبات ریاضی را با استفاده از آن وسایل انجام داد. حتی محاسبات بسیار پیچیده ریاضی نیز می توان با این وسیله انجام داد که با چرتکه نمی توان آن محاسبات را انجام داد. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که با وجود این وسایل چه نیازی به برگزاری کلاس های آمادگی چرتکه است؟ به طور کلی چرتکه دارای مزیت های بسیار زیادی برای کودکان می باشد و دلیل برگزاری کلاس های چرتکه همین مزیت ها است. در ادامه به معرفی مهمترین مزیت های چرتکه می پردازیم.

باعث تقویت مهارت های حرکتی

محاسبات از طریق چرتکه با استفاده از انگشتان دست انجام می شود؛ و این حرکت انگشتان دست باعث تقویت مهارت های حرکتی کودک می شود.

قوی شدن محاسبات

این وسیله باعث می شود که عملیات محاسبه اعداد در کودکان ارتقاء داده شود و آنها بتوانند محسابات را به صورت سریع انجام دهند. به طور کلی مهمترین مزیت کلاس های چرتکه همین مورد می باشد.

زیاد شدن تمرکز کودکان

تمرکز در کودکان با استفاده از تمرین افزایش پیدا می کند. یکی از تمرین های بسیار مناسب برای افزایش تمرکز در کودکان انجام محاسبات با استفاده از چرتکه است. حتی تحقیقاتی بین کودکان انجام شده است و کودکانی که از چرتکه استفاده می کردند نسبت به دیگر کودکان دارای تمرکز بیشتری می باشند.

افزایش حافظه

کودکان ابتدا از چرتکه برای محاسبات استفاده می کنند ولی بعد از گذشت مدتی آنها در چرتکه پیشرفت می کنند و محاسبات را بدون استفاده از چرتکه و در ذهن خود انجام می دهند و این مورد باعث می شود تا حافظه کودکان افزایش پیدا کند.

کاهش استرس

یکی دیگر از مزیت های این وسیله محاسباتی این است که استرس کودکان را کاهش می دهد.

تقویت تصویر سازی

بعد از این که کودکان شما چرتکه را یاد گرفتند؛ در هر زمانی می توانند برای محاسبات اعداد تمرین تصویر سازی انجام دهند. باید بدانید که این تمرین باعث تقویت مهارت تجسم سازی نیز می شود.

ایجاد هماهنگی بین دست ها و مغز

زمانی که یک کودک می خواهد محاسبات را انجام دهد باید مهره ها را با استفاده از انگشتان دست جا به جا کند و همچنین در مغز خود محاسبات را انجام دهد. این تمرین باعث می شود که بین دست ها و مغز هماهنگی ایجاد شود.

پویایی ذهن

چرتکه باعث پویایی ذهن می شود. پویایی ذهن به این معناست که این بازی استفاده همزمان از دو نیمکره چپ و راست می شود.

بهترین سن برای بردن کودکان به کلاس آمادگی چرتکه

ابتدا باید بدانید که چرتکه را در هر سنی می توانید به کودکان خود آموزش دهید ولی باید بدانید که اگر این آموزش را از سنین پایین شروع کنید مزایای آموزش چرتکه دو برابر می شود. به طور کلی قبل از شروع کلاس چرتکه کودک شما باید بتواند تا عدد 100 بشمارد. در نتیجه می توان گفت بهترین سن برای آموزش چرتکه به کودکان و بردن آنها به کلاس آمادگی چرتکه سنین 5 یا 6 سالگی می باشد.

روند کلاس

در کلاس های آموزشی چرتکه کودکان بعد از آموزش دیدن و همچنین تمرین کردن بسیار زیاد می توانند عملیات های اصلی ریاضی را انجام دهند. کودکان در ابتدا با استفاده از چرتکه محاسبات ریاضی را انجام می دهند. بعد از گذشت چند ماه و در مراحل پایانی کلاس آموزشی چرتکه کودکان باید با استفاده از ذهن خود و همچنین تصویر سازی محاسبات را انجام دهند. معمولا در کلاس ها از سه تکنیک شنیداری، دیداری و تصویر سازی برای آموزش چرتکه به کودکان استفاده می شود.

برگزاری کلاس در مدارس

در سال های اخیر پی بردن که چرتکه بسیار خوب می باشد و با مزایای کلاس چرتکه نیز آشنا شدند؛ در نتیجه کلاس های آمادگی چرتکه در مدارس و مهدکودک ها نیز برگزار می شود. البته باید بدانید که بیشترین مخاطب آن کلاس ها مدارس پیش دبستانی و دبستان می باشد.

هزینه کلاس های آمادگی چرتکه

هزینه های کلاس آمادگی چرتکه به عوامل بسیار زیادی همچون: مکان برگزاری کلاس، مدت زمان کلاس، سطح کلاس و…. بستگی دارد و شما باید برای مطلع شدن از هزینه کلاس های آمادگی چرتکه به صورت دقیق به مراکز آموزشی چرتکه بروید و سوال کنید. البته باید بدانید که در دوران کرونا بسیاری از افراد اقدام به آموزش آنلاین چرتکه کردند. پس می توان گفت که کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری وقت کمتری از شما می گیرد و هزینه کلاس آنلاین نسبت به حضوری بسیار کمتر می باشد.

نتیجه گیری

امروزه مراکز بسیار زیادی اقدام به آموزش چرتکه به کودکان می کنند. همانطور که در این مقاله خواندید چرتکه دارای مزایای بسیار زیادی برای کودکان می باشد. پس سعی کنید حتما کودکان خود را به کلاس های آمادگی چرتکه ببرید تا بتوانند محاسبات با استفاده از چرتکه را به خوبی یاد بگیرند.

نویسنده
ریپورتاژ بدونیم

مطالب مرتبط

دانلود آهنگ میکنی سختش
دانلود آهنگ میکنی سختش از هومان و آرون + همراه متن

دانلود آهنگ میکنی سختش به همراه متن کامل و پخش آنلاین از رسانه بدونیم. هلوو ...

فاطمه صالحی نیا

دانلود آهنگ سینا مافی و سهراب ام جی و لنا خیلی وقته | متن کامل

دانلود آهنگ سینا مافی و سهراب ام جی و لنا خیلی وقته با امکان پخش ...

فاطمه صالحی نیا

دانلودآهنگ عشق بچگی
دانلود آهنگ عشق بچگی از د دان (The done) + متن کامل و کیفیت اصلی

دانلود آهنگ عشق بچگی از د دان به همراه متن کامل و کیفیت اصلی و ...

فاطمه صالحی نیا

دانلود آهنگ مهیار خفگی
دانلود آهنگ مهیار خفگی | اصلی ترین کیفیت| متن کامل

دانلود آهنگ مهیار خفگی با امکان پخش آنلاین به همراه  کیفیت اصلی 320 و کاملترین ...

فاطمه صالحی نیا

دیدگاه خود را بنویسید