نمادهایی که شناخت درستی از مفهوم شان نداریم

مفهوم نمادهای معروف

شاید کمتر کسی با مفهوم و ریشه برخی نمادهای معروف آشنایی داشته باشد. بدونیم تصمیم دارد شما را با مفاهیم درست این نمادها و ریشه آن ها آشنا کند.

مفهوم نمادهای معروف

پاسور

تصاویر روی این ورق ها در واقع سمبل نشانه های خاصی هستند: پیک سمبل شمشیر، دل سمبل جام، خاج سمبل عصا، و خشت سمبل سکه. هیچ کس نمی داند که چرا این سمبل ها روی این کارت ها به کار برده شده اند. بازی ورق از چین به اروپا آمده است بنابراین ممکن است این سمبل ها متفاوت باشند. نجیب زاده (عصا)، پیشوای روحانی (جام)، تاجر (سکه)، و ارتش (شمشیر)

مفهوم نمادهای معروف

جمجمه و استخوان صلیبی

این علامت همیشه نشانه مرگ نیست. بلکه نشانه زندگی ابدی و احیا نیز هست زیرا وقتی انسان ها می میرند استخوان ها تجزیه نمی شوند. به همین دلیل در اروپا از این نشانه در دروازه قبرستان هنرمندان معروف استفاده می کنند. سمبل دزدان دریایی هیچ ارتباطی با این داستان ندارد. در واقع دزدان دریایی هیچ سمبل و پرچم خاصی نداشته اند. این پرچم توسط بعضی از دزدان دریایی مثل کاپیتان ادوارد انگلند استفاده می شد. در واقع این سمبل توسط ادوارد لوئیس استیونسن نویسنده کتاب جزیره گنج معروف شد.

مفهوم نمادهای معروف

نمایش، مکث و توقف

دقیق مشخص نیست که چه کسی این سمبل ها را اختراع کرده است اما به گفته برخی منابع مخترع این نشانه ها هنرمندی روسی به نام واسیلی کاندینسکی است و برخی منابع دیگر مخترع نخستین ضبط صوت به نام رین ورسم است.  منطق علائم توقف و نمایش به این صورت است: مربع یعنی ثبات و مثلث یعنی حرکت. علامت مکث یا همان پاوز از یکی از نشانه های موسیقی به نام сaesura گرفته شده است که برای جدا کردن عبارت های موسیقی استفاده می شود.

مفهوم نمادهای معروف

صلیب سرخ

درست است نشانه صلیب سرخ شباهت زیادی به پرچم سوئیس دارد زیرا ایده تشکیل چنین سازمانی در سوئیس شکل گرفت. این نشانه در برخی کشورها به دلایل مختلفی تغییر کرد. مسلمانان از آنجایی که نمی خواستند سمبل مسیحیت را به کار ببرند از نشانه هلال احمر استفاده کردند.

مفهوم نمادهای معروف

سمبل المپیک

همه می دانند که حلقه ها در نشانه المپیک نشاندهنده ۵ قاره هستند.زرد: آسیا، قرمز: آمریکا، سیاه: آفریقا، آبی: استرالیا، سبز: اروپا. نکته سمبل المپیک در این است که پرچم تمام کشورهای دنیا حداقل یکی از این پنج رنگ حلقه ها را همراه با زمینه سفید در خود دارند.

1 thought on “نمادهایی که شناخت درستی از مفهوم شان نداریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.