نداشتن اعتماد به نفس چه تاثیری در رابطه دارد؟

اعتماد به نفس

اگر با مشکل اعتماد به نفس درگیر هستید خیلی عادی است که از خودتان تصویر خوبی نداشته باشید و احساس شک، بی اعتمادی و حتی ناامیدی کنید. وقتی با هجوم این احساسات و افکار منفی مواجه می شوید که حس خود ارزشی شما را مورد هدف قرار می دهند و به روش های مختلفی روی روابط شما با همسرتان تاثیر منفی می گذارند.

اعتماد به نفس

به کمتر از چیزی که استحقاقش را دارید راضی می شوید: خیلی از کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند در رابطه می مانند چون باورشان این است که استحقاق رابطه بهتری را ندارند. آن ها در رابطه ای می مانند که طرف مقابل رفتار مناسبی با آن ها ندارد و محبت نمی کند و از هیچ نوع حمایت عاطفی برخوردار نمی شوند زیرا معتقدند که ارزش وضعیت بهتر از این را ندارند. ماندن در یک رابطه نارضایت بخش با فردی که به شما احترام نمی گذارد تنها چیزی که برای شما دارد احساس بد نسبت به خودتان است.

روابط سطحی: خیلی از مردم به دلیل نداشتن اعتماد به نفس در رابطه خودشان نیستند و به دلیل ترس از دست دادن او صداقت نداشته باشند. اگر خودتان نباشید و نتوانید احساس درونی خودتان را بروز دهید هیچوقت نمی توانید همسرتان را بشناسید چون خود واقعی خودتان نیستید.

دیدگاه منفی به رابطه دارید: یکی دیگر از تاثیرات منفی که کمبود اعتماد به نفس در رابطه دارد این است که باعث می شود دیدگاه منفی نسبت به رابطه داشته باشید. وقتی فکر می کنید استحقاق یک رابطه شاد و سالم و پایدار را ندارید این دیدگاه تاثیر مستقیم در اعمال و رفتار آینده شما می گذارد. از طرفی وقتی دائم فکر می کنید که رابطه قرار است با شکست مواجه شود در واقع ستون این اتفاق را در رابطه می سازید و به رخ دادن هر چه زودتر آن کمک می کنید.

حسادت می کنید و از او گزارش لحظه به لحظه می خواهید: کسانی که اعتماد به نفس ندارند احساس نیاز، حسادت و مالکیت می کنند. این افراد تمایل دارند ثانیه به ثانیه از عمرشان را با محبوب بگذرانند چون هر لحظه ترس از دست دادن او را دارند. هر چه بیشتر خودتان را به او بچسبانید بیشتر او را از خودتان دور می کنید.

دائم دنبال رفع شک و تردید هستید: به دلیل نداشتن اعتماد به نفس دائم دنبال رفع شک و تردیدهای ذهنتان هستید. مثلا از او می پرسید که آیا هنوز هم شما را دوست دارد؟ یا آیا هنوز هم دوست داشتنی هستید؟ شاید این سوالات کمی شما را متقاعد کند اما باعث می شود او احساس واقعی خودش نسبت به شما را زیر سوال ببرد.

به دلایل اشتباهی با او در ارتباط هستید: کسانی که اعتماد به نفس ندارند انگیزه غلطی برای ماندن در رابطه دارند. به عنوان مثال از تنها شدن می ترسند یا از حرف مردم می ترسند. اگر به نظر دیگران بها می دهید و می ترسید دیگران شکست شما را ببینند این ها دلایل درستی برای ماندن در یک رابطه ناسالم نیست.

چگونه اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟

اگر اعتماد به نفس ندارید با این گام ها می توانید هم رابطه بهتری با همسرتان برقرار کنید و هم با خودتان: به مکالمات منفی با خودتان خاتمه بدهید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. روزتان را با نوشتن خصوصیتی که در مورد خودتان دوست دارید شروع کنید. این تمرین ساده کمک می کند بیشتر به ارزش واقعی خودتان پی ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.