راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

فصل بهار فوق  العاده است. هوا معتدل است، روزها طولانی است و درخت و گل ها شکوفه می کنند، اما بهار فصل حمله مورچه ها نیز هست. انواع مختلفی از مورچه ها به صورت دسته جمعی به خانه و باغچه هایمان حمله می کنند و این می تواند اذیت کننده باشد. راه های بی شمار در خانه وجود دارد – کف خانه، دیوارها و حتی سقف – که مورچه ها می توانند با حس هر نوع بو و غذایی وارد شوند. شاید فکر کنید برای خلاص شدن از دست آنها راه طولانی در پیش دارید، اما باید بگویم چند روش عالی و تاثیر گذار برای پیشگیری، بازداشتن آنها وجود دارد. هیچکس دوست ندارد مورچه از سر تا پایین آشپزخانه و اتاق نشیمنش بالا برود پس با استفاده از این روش های خانگی و البته ارزان خانه خود را در برابر مورچه ها ایمن کنید.

پیشگیری از تهاجم مورچه ها

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام تلاشتان را بکنید تا از تهاجم یا بدتر شدنش جلوگیری کنید. با انجام چند اقدام پیشگیرانه ساده، می توانید خانه ای بدون مورچه داشته باشید:

 • با تمیز کردن زمین از غذاها و گرد و غبار خانه را پاکیزه نگه دارید.
 • آشغال ها و زباله ها را از خانه دور نگه دارید و مطمئن شوید هر روز این کار را انجام می دهید.
 • اجازه ندهید هیچ سطحی از خانه مرطوب بماند، مورچه ها به پیدا کردن منابع آب علاقه دارند و دوست دارند نزدیک آن بمانند.
 • اگر غذایی داخل یخچال نبود همیشه روی آن را بپوشانید.
 • بشقاب های کثیف را به حال خود رها نکنید – همان موقع سریع بشوییدشان.

بازدارنده های مورچه ها

مواد زیادی وجود دارد که مورچه ها دوست ندارند، و استفاده از آنها کمک می کند مورچه ها از مناطق مشخصی از خانه مانند آشپزخانه دور بمانند، اگر هم بیرون از خانه جای مشخصی را شناسایی کرده اید که مورچه ها از آنجا وارد خانه تان می شوند می توانید از این مواد در آنجا استفاده کنید. روش های ساده ای که می توانید مورچه ها را به سادگی و موثر دور کنید:

۱- گچ

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

مورچه ها فوق العاده از گچ بدشان می آید. کربنات کلسیم موجود در گچ مورچه ها را عقب می نشاند و از ورودشان به خانه جلوگیری می کند. می توانید خارج از خانه و یا در اتاق ها ( البته اگر ممکن است ) با گچ خطر بکشید. حتی می توانید از پودر گچ استفاده کنید و آن را اطراف تمام ورودی هایی که مورچه ها از آنجا می آیند بریزید. مورچه ها هیچ تمایلی به گذر از این موانع ندارند بنابرین سرجای خود می مانند.

۲- آرد

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

مانند پودر گچ، آرد نیز مورچه ها را دفع می کند. آرد را اطراف قفسه غذاها بریزید. استفاده از آرد جلوی ورود مورچه ها را می گیرد. آراد را روی ورودی ها و یا سوراخ هایی که محل ورود مورچه ها است بریزید.

۳- نوار چسب دو طرفه

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

یکی از راه های بسیار هوشمندانه برای جلوگیری از ورود مورچه ها استفاده از نوار چسب دو طرف است. کافیست این چسب را اطراف ورودی ها بچسبانید قسمت چسبناک آن باعث به دام افتادن مورچه ها و نرسیدنشان به اهداف شومشان می شود!

ریشه کن کردن لانه مورچه ها

اگر می خواهید مشکل را از ریشه حل کنید، و از محل دقیق لانه مورچه ها با خبر هستید، راه های ارزانی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید. ریشه کن کرن منبع اصلی مورچه ها باعث می شود تعداد کمتری از آنها وارد خانه شوند. از این روش برای از بین بردن لانه و ورودی های مورچه ها استفاده کنید:

۱- بوراکس، آب و شکر

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

این روش یکی از بهترین راه ها برای جذب مورچه ها از لانه شان و سپس از بین بردنشان قبل از ورود به خانه است. مورچه هایی هم که از این محلول جان سالم به در ببرند محلول بوراکس را با خود به کلونی برده و در آنجا پخش می کند، و دیگر کار تمام است!

 • چند ظرف پلاستیکی ( مثلا ظرف بستنی لیوانی ) آماده کنید و اطراف آنها سوراخ هایی ایجاد کنید ( سوراخ ها بالای ظرف باشد )، سوراخ ها در حد نوک خودکار باشند.
 • بوراکس را با شکر ترکیب کنید – در حد نسبت ۳ به ۱٫
 • ترکیب پودری که درست کرده اید را داخل ظرف های پلاستیکی بریزید، آنقدر که کمی با سوراخ ها فاصله داشته باشند، و سپس با آب میکسش کنید. باید قوامی آبکی داشته باشد، اما نباید کاملا جامد شود.
 • می توانید یک قاشق کره بادام زمینی هم اضافه ( مورچه ها عاشقش هستند ) و ترکیب کنید.
 • ظرف پلاستیکی را اطراف لانه ی مورچه ها رها کنید، سپس مورچه ها از سوراخ ها وارد ظرف می شوند اما دیگر بازگشتی در کار نخواهد بود.

۲- گلدان ها

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

یک ترفند عالی و ساده استفاده از گلدان است. یک گلدان را به صورت سر و ته روی لانه مورچه ها قرار دهید و سپس از سوراخ کوچکی که انتهای گلدان است آب جوش بریزید. این کار باعث می شود تعداد بسیار زیادی از مورچه ها کشته شوند و کمتر به خانه هجوم بیاورند.

۳- آب جوش و مایع ظرفشویی

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

خیلی به روش بوراکس نزدیک است، یک شیشه مربا پر از آب جوش و مایع ظرفشویی مورچه ها را به خود جذب می کند. این ظرف را می توانید نزدیک یک کلونی مورچه قرار دهید و یا از همان ترفند گلدان استفاده کنید اما این بار به جای آب جوش خالی از ترکیب آب جوش و مایع ظرف شویی استفاده کنید. این روش بلافاصله مورچه ها را می کشد و از پخش شدنشان جلوگیری می کند.

اسپری های خانگی برای از بین بردن مورچه ها

اسپری حشرات پر از مواد شیمیایی است پس بهتر است به جای آنها از نسخه های خانگی استفاده کنیم که به محیط زیست آسیب نمی رسانند و به همان اندازه هم موثر هستند. برای خود چمد اسپری درست کنید و اطراف خانه بگذارید تا هنگام حمله مورچه ها از آن استفاده کنید.

۱- سرکه

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

مورچه ها از بوی سرکه متنفر هستند. مقداری سرکه را با همان اندازه آب داخل یک آب پاش ترکیب کنید، سپس به طرف مورچه ها نشانه بگیرید و شلیک! همین کارتان یک هشدار جدی به مورچه هاست تا خانه را ترک کنند. آنها به سرعت محل را ترک می کنند و به جایی می روند که بوی بهتری داشته باشد. این ترکیب را به سطوح اسپری کنید و اجازه دهید خشک شود، مورچه ها دیگر به این نقاط نزدیک نخواهند شد. برای اینکه تاثیر کاملش را ببینید چند مرتبه در روز از اسپری استفاده کنید.

۲- مرکبات

راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

هر کدام از میوه های خانواده مرکبات را با آب ترکیب کنید و روی مورچه ها اسپری کنید باعث دور شدنشان می شود. آب پرتقال، لیمو، لیموترش ( و یا ترکیب هر سه ) را با آب ترکیب کنید. پوست مرکبات را هم اگر مخلوط کنید و به آب اضافه کنید موثر است. قبل از اسپری کردن اجازه دهید محلول دم کند.

۳- روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی دیگر از موادی است که مورچه ها دوستش ندارند. پس چند قطره از آن را با آب ترکیب کنید و خواهید دید پس از اسپری کردن مورچه ها پا به فرار می گذارند. رایحه های دیگری هم مانند دارچین، فلفل قرمز، فلفل سیاه، نمک و برخی از عطر های قوی به شدت باعث دور شدن مورچه ها می شوند. استفاده از این موارد در ترکیب با آب محلولی بی خطر و ارزان می سازد، که می توانید با آن از مورچه های خانه خلاص شوید.

 

 

 

4 thoughts on “راهنمای کامل برای دفع مورچه ها از خانه

 1. باسلام
  اصلا کشتن مورچه کار درستی نیس
  بهتره خودمون تمیزتر زندگی کنیم تا مورچه ها دورمون جمع نشن
  یا اینکه کلا مورچه ها رو فراری بدیم
  وگرنه کشتن مورچه خوب نیس
  همه مخلوقات خدا حق زندگی کردن دارن…

  پیامبر اکرم (ص):
  هر حیوان و پرنده و یا غیر از آن، به ناحق کشته شود در روز قیامت از قاتل خویش شکایت خواهد کرد
  منبع : کنزالعمال ٣٩٩۶٨

 2. بمیرن همشون انتقال چیه دیوونه شدیم بخدا نه میتونیم بخوابیم همه غذا ها هم باید بریزیم همون بمیرم بهتره با باید بری لونشون بنزین بریزیم کبریت بزن .اینا حشراتن حیوان نیستن

 3. ملکه و نگهبوناش و خیلی از مورچه های کارگر تو لونه می مونن و بیرون نمیان. پس دوباره تکثیر میشن و برا غذا میان.

 4. سلام اینا اکثرا روشهای کشتن مورچه ها بود که کار درست و خوبی نیست , بهتره فراریشون بدیم یا منتقلشون کنیم با این روش شاید بشه که یه نفر نوشته بود:
  یه پلاستیک کف آشپزخونه پهن کنین روش قند بزارین و کمی خیسش کنین صبح مملو از مورچه شده
  پلاستیک و جمع کنین و بندازین توی حیاط یا باغچه
  دو شب اینکارو بکنین مورچه ها میرن از اون محل و به مورچه هام اسیب نرسوندین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.