چگونه به جای مخالفت به دیگران گوش بسپاریم

تفکر قبل از مخالفت

به جای مخالفت و عصبانیت کمی فکر کنید

کسی نیست که برای یکبار هم که شده در زندگی جروبحث داغ نداشته باشد. در این لحظات سخت است که باید بتوانید احساسات خودتان را کنترل کنید. آیا هیچکدام از شما تا به حال توانسته اید برای لحظه ای متوقف شوید و با خودتان فکر کنید که آیا اطرافیانتان مستحق شنیدن چنین چیزهایی هستند؟ داستانی که در زیر آمده است شما را متقاعد خواهد ساخت که حتما نیازی به از کوره در رفتن نیست. راه های دیگری هم وجود دارد.

عادت داشتم هر وقت کسی چیزی می گفت زود عصبانی می شدم. همیشه باید مخالفت می کردم و نظراتی که در تضاد با نظرات من بود را نفی می کردم.

من باید اولین نفری بودم که نظر می داد یا اولین نفری که هدف و مقصودی را تعیین می کرد. و این به این معنا بود که من درباره یک مشکل یا مسئله ای به اندازه کافی فکر نمی کردم چون نه همیشه ولی اغلب اینگونه است که هرچه سریعتر واکنش نشان دهید کمتر فکر می کنید.

ما انسانها خیلی راحت درباره واکنش های عجولانه دیگران بحث می کنیم مثل اینکه این مشکل فقط مختص دیگران است و برای ما پیش نخواهد آمد. در حالی که شما هم همین مشکل را گاهی اوقات دارید.

این رفتار من به زمانی باز می گردد که در یک کنفرانس نوآوری و کارآفرینی مشغول صحبت بودم. بعد از سخنان من فرد دیگری به روی صحنه آمد و پس از معرفی خود سخنان من را به اتمام رساند. او نباید این کار را می کرد و من سریعا به این رفتار او واکنش نشان دادم و صحبت او را به تعویق انداختم و درباره مسئله ای که اصلا با آن موافق نبودم به سخنرانی خودم ادامه دادم در حالی که او می خواست سخنرانی کند. وقتی با او وارد مذاکره ای شدم سریعا با نظرات او مخالفت می کردم.

پاسخی که او به من داد با وجود سادگی زندگی من را به کلی تغییر داد. “۵ دقیقه به خودتان فرصت بدهید” وقتی منظور او را از این جمله پرسیدم گفت: مخالفت کردن ها و رد کردن ها خوب است ،داشتن عقاید و نظرات قوی خوب است ولی قبل از اینکه با اطمینان کامل به مخالفت های خود ادامه بدهی کمی فرصت بده تا نظرات من کامل بیان شوند. ۵ دقیقه باعث می شود که به جای واکنش ابتدا کمی فکر کنید. او واقعا درست می گفت من وارد بحث می شدم تا چیزی را ثابت کنم نه اینکه چیزی بیاموزم.

آن لحظه برای من لحظه بزرگی بود.

او تخصصش فکر کردن درباره این مشکلات بود و ۳۰ سال از عمرش را وقف تخصصش کرده بود اما من تنها ۵ دقیقه این کار را انجام دادم. با این حال ممکن بود حق با من باشد اما بهتر است قبل از اینکه با اطمینان حق را به خودتان بدهید ابتدا کمی درباره آن مسئله تفکر کنید.

بین پرسیدن و رد کردن تفاوت بزرگی هست. رد کردن یعنی با اطمینان می گویید که می دانید اما پرسیدن یعنی دوست دارید که بیشتر بدانید. پس بیشتر سوال کنید.

تامل قبل از واکنش ترفندی است که باید همیشه در زندگی به کار بگیرید. من هنوز هم گاهی اوقات عصبانی می شوم در حالی که نباید بشوم اما برای بهتر شدن تلاش می کنم و از این مسئله بسیار لذت می برم.

دو چیز در این دنیا هستند که انجام دادنشان نیاز به هیچ مهارتی ندارد

  1. خرج کردن پول دیگران
  2. رد کردن عقاید دیگران

رد کردن نظرات دیگران کار بسیار آسانی است چون نیازمند هیچگونه تلاشی نیست به راحتی می توانید آن نظر را به استهزاء بگیرید و نپذیرید. کار سخت این است که کمی فکر کنید، تحقیق کنید و آن را حمایت کنید. بنابراین دفعه بعد وقتی نظر و عقیده ای از کسی شنیدید پنج دقیقه صبر کنید. قبل از نفی آن کمی فکر کنید چون ممکن است نظر آن ها درست باشد ممکن است حقیقت ارزشمندی در آن عقیده وجود داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.