آیا در لحظه زندگی کردن درست است؟

گمراه کننده ترین دروغ سال ۲۰۱۵

بسیاری از مشاوران ما را با این نظریه ” در لحظه زندگی کن” به گونه ای فریفته اند. زمان حال، همه چیز است و با تمرکز بر آن می توانیم حس خوبی داشته باشیم. درست است که این نظریه تا حدودی صحیح است اما نمی تواند نتایج مطلوبی را در دنیای واقعی برای ما ایجاد کند و در بسیاری موارد زندگی انسان ها را ویران می کند. با این باور زندگی کردن دلیل بسیاری از مشکلات جامعه چون طلاق، اهمیت ندادن به سلامت و غیره.. می باشد.

به جای در لحظه بودن بهتر است که در گذشته زندگی کنید. زمان گذراست و لحظات حال ماندگاری ندارند. زمانی که به آن تمرکز می کنید تمام می شود. اگر سعی در دفاع از گذشته دارید پس این مقاله برای شما نوشته شده است. ممکن است گذشته دور ما آنچنان دلنشین نباشد. مهم گذشته نزدیک است که تعیین کننده فرصت های کنونی ما می باشد.

دو سال گذشته ات چگونه بود؟

دو ماه گذشته ات چگونه بود؟

دو روز گذشته ات چگونه بود؟

امروز، دیروزِ فرداست. آیا امروز به گونه ای زندگی می کنی که برای فردایت چیزی ساخته باشی؟ آیا فردای تو بر اساس انتخاب ها و تصمیمات امروزت است؟ یا اینکه تغییرات لازم را به روزهای آتی موکول می کنید؟

در گذشته زندگی کردن در واقع همان در حال زندگی کردن است. این بدین معنی است که شما به عنوان فردی آینده نگر در گذشته زندگی می کنید و آنچه که اکنون انجام می دهید تعیین کننده آینده ای است که دوست دارید بوجود آورید.

در گذشته زندگی کردن تعیین می کند که چگونه در حال زندگی کنید

وقتی در لحظه زندگی می کنید بدون توجه به آینده پیش می روید و بر اساس شرایط رفتار می کنید نه بر اساس انتخاب آگاهانه. در نتیجه تصمیماتی خواهید گرفت که پشیمانی به بار می آورد.

امااگر برای گذشته زندگی کنید، برای خاطرات، به این مسئله فکر می کنید که چگونه از تجربیات خود در زمان حال خاطره ای خوش برای آینده ایجاد کنید. در واقع خاطراتی که از تجربیاتمان می سازیم مهمتر از خود تجربیاتمان هستند. به عنوان مثال اکنون که این مقاله را می نویسم در سفری با برادران کوچکم هستم. بازی گوشی ها و شادی هایی که آن ها در این سفر می کنند بسیار شگفت انگیز است. اما آیا این لحظات همیشگی هستند؟ قبل از اینکه چشم به هم بزنید پایان امروز رسیده است، پایان سفر، پایان سال و آن ها بزرگ شده اند. اما تصورات و خاطراتی که از این لحظات ساخته ایم همیشگی و پایدار است.

دوست دارید در آینده چه تصور و خاطره ای از امروز داشته باشید؟

دوست دارید در آینده چه تصور و خاطره ای از سال جاری داشته باشید؟

دوست دارید در آینده چه تصور و خاطره ای از تمام زندگی گذشته خود داشته باشید؟

این سوال ها در تصمیمات گیری ها تاثیرات بهتری دارند تا اینکه بخواهید بر اساس شرایط احساسی کنونی زندگی کنید. زندگی ما داستانی است که خودمان می نویسیم. لحظات ما همان خودکار روی کاغذ هستند که با جوهر از خود اثر به جای می گذارند. این شما هستید که تصمیم می گیرید چه بنویسید، حتی می توانید خودکار را از نوشتن متوقف کنید. پس چرا داستانی که می نویسید همانی نباشد که واقعا می خواهید.

گاهی اوقات بدون در نظر گرفتن این که تصمیمات کنونی ما چه خاطره ای برای آینده ما خواهند ساخت عمل می کنیم گویی هیچ گذشته ای وجود دارد. در واقع خاطرات ما هویت ما هستند.

برای گذشته زندگی کردن این امکان را می دهد که آینده ایده آل خودرا بسازید

در کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان آر کاوی یکی از عادت های آنان این است که کاری را با تصور پایان آن در ذهن شروع می کنند. بدین منظور کاوی از ما می خواهد که جشن تولد هشتاد سالگی مان را تصور کنیم. کسانی که شما را دوست دارند این جشن را به افتخار شما گرفته اند تا احساس خودشان را به شما ابراز کنند. دوست دارید آن ها درباره شما و زندگی شما چه بگویند. دوست دارید درباره شخصیت شما چه بگویند. دوست دارید چه موفقیت هایی را از شما به یاد بیاورند. دوست دارید چه تاثیری در زندگی آن ها گذاشته باشید.

استفان کاوی می گوید امروز را با تصور تولد ۸۰ سالگی تان شروع کنید. بنابراین می بینیم که حتی پایان عمرمان هم بر اساس خاطرات گذشته شکل می گیرد.

در لحظه زندگی کردن باعث می شود که ماهیت جامع زمان را درک نکنیم. گذشته، حال و آینده نهادهای مجزا و جداگانه ای نیستند. وقتی برای گذشته زندگی می کنید به طور آگاهانه آینده ایده آل خود را می سازید و هدفمند در زمان حال زندگی می کنید. وقتی در یکی از ان ها با شکست مواجه شوید مقولات دیگر هم تاثیر می پذیرند چون آن ها به هم وابسته هستند.

می توانید آینده دلخواهتان را داشته باشید. از همه مهمتر می توانید گذشته دلخواهتان را داشته باشید و این گذشته شماست که زمان حال را تعیین می کند. می توانید همان شخصی باشید که به آن افتخار می کنید.

برای گذشته زندگی کردن به شما قدرت تصمیم گیری بهتر می دهد

گرفتن تصمیمات ضعیف و شکستن تعهدها آسان است. گاهی اوقات کنترل خود را از دست می دهیم و به نزدیکانمان پرخاش می کنیم. گاهی اوقات ترجیح می دهیم هیچ کاری در جهت اهدافمان انجام ندهیم. گاهی اوقات به جای باشگاه ترجیح می دهیم بخوابیم. اگر همینطور ادامه بدهیم گذشته ما آن چه که انتظار داریم نمی تواند باشد. وقتی برای گذشته زندگی کنید تصمیمات بهتر و سازنده تری می گیرید و خوشحال بودن را انتخاب می کنید حتی اگر حس واقعی شما در آن لحظه اینگونه نباشد. تصمیم می گیرید به جای خوابیدن زودتر از خواب بیدار شوید، تصمیم می گیرید کار کنید، تصمیم می گیرید به جای ولخرجی پس انداز کنید، تصمیم می گیرید خوب به کار بچسبید نه این که آن را رها کنید، تصمیم می گیرید برای باورهایتان بجنگید. تصمیم می گیرید کارهای سخت انجام دهید چون می دانید درست است و مسیری را انتخاب می کنید که کمتر از آن گذر کرده اند زیرا باعث تفاوت بین شما و دیگران می شود.

3 thoughts on “آیا در لحظه زندگی کردن درست است؟

  1. در لحظه زندگی کردن یعنی عدم فکر کردن و اشغال کردن ذهن به خاطرات تلخ گذشته وعدم فکر کردن به نگرانی ها و ترس های کاذب آینده
    در لحظه زندگی کردن یعنی نزاری امروزت و فرصت های الانت بخاطر گذشته و آینده نابود بشه و از بین بره

  2. یه مشت هجویه نوشتید در انکار یکی از راههای مهم بارور کردن روحیه و لذت بردن از زندگی…دنیا به این نتیجه رسیده که دیگه نباید همیشه بر اساس منطق و واقعیات شهودی عیان برای لذت بردن از زندگی تصمیم گیری کرد…قواعدی رو که گذرا میشه در ذهن مجسمشون کرد رو کلیشه ای نکنید خواهشن…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.