آنچه باید درباره موزیک ویدئو Look What You Made Me تیلور سویفت بدانید

تیلور سویفت به تازگی آهنگی به نام Look What You Made Me را منتشر کرده ( در بدونیم ترجمه شده ) که مربوط می شود به آلبوم جدیدش به نام Reputation در پی این آهنگ موزیک ویدئوی آن نیز منتشر شد. آهنگ سرشار است از مسائلی که تیلور سویفت در گذشته داشته و می توان در جای جای لیریک تاختن او به دشمنانش را دید.

اما همه چیز تنها به لیریک ختم نمی شود و موزیک ویدئویی که تیلور به کارگردانی جوزف کان ساخته سرشار از مواردی است که کدگذاری شده اند!

بعد از ترجمه و بررسی آهنگ که در سایت بدونیم قرار داده شد امروز قصد دارم به سراغ موزیک ویدئو Look What You Made Me بروم و به بررسی برخی از بخش های آن بپردازم.

۱- سنگ قبر نیل ساوبرگ در صحنه ابتدایی

کسانی که کارهای تیلور سویفت را دنبال می کنند ممکن است به یاد داشته باشند، نیل ساوبرگ نام مستعاری است که تیلور سویفت برای نوشتن آهنگ This Is What You Came For استفاده کرد و این آهنگ درباره دوست پسر ( شما بخون نامزد ) سابقش بود. وقتی معلوم شد که ذهن خلاق پشت آهنگ در واقع خودِ سویفت بوده، داستان های دراماتیکی درباره اینکه هریس تیلور را کوبیده و درگیریش با کیتی پری را به پایان رسانده شایع شد که انشتارشان آنچنان هم طول نکشید.

۲- لباس استفاده شده در موزیک ویدئو ” Out of the Woods

وقتی موزیک ویدئو شروع می شود تیلور در قبرستان از زیر زمین بیرون می آید درست مانند یک زامبی و در این لحظه است که می بینیم لباس آبی خود در موزیک ویدئو ” Out of the Woods ” را پوشیده. این آهنگ مربوط می شود به آلبوم ۱۹۸۹ تیلور و در واقع با این کار نشان می دهد دوره آن آهنگ ها تمام شده. همچنین درآوردن چهره به شکل زامبی می تواند ادای احترامی به مایکل جکسون و ویدئوی معروفش به نام ” Thriller ” نیز باشد.

۳- لباسی که در Met Gala 2014 استفاده کرده بود

تیلور در قبر دراز کشیده و لباس شب اسکار دِلا رِنتایی را پوشیده که در مراسم Met Gala 2014 به تن داشت. در آن زمان تیلود ۲۴ سال سن داشت و این فرصت را پیدا کرد تا لباس شب این طراح معروف را که ” a daydream realized ” نام داشت بپوشد.

۴- تنها یک دلار در میان انبوهی از جواهرات

سویفت تصمیم گرفته به جای پول در جواهرت حمام کند – اما می توانید اسکناسی یک دلاری را درست کنار شانه راستش ببینید. گفته می شود این یک دلار مربوط می شود به پرونده تجاوز جنسی دیوید مولر به تیلور ( حالا فکر نکنید از اون تجاوزا بوده طرف با دستش یه حرکتی کرده 😀 ) که در آن پرونده تنها ۱ دلار به تیلور داده شد.

۵- ” Et Tu Brute ” در حال خزیدن روی تخت طلای تیلور

تیلور سویفت مانند یک پادشاه روی تختی طلایی که با مار پوشیده شده نشسته است اما جزئیات ریزی وجود دارد که این حالت تیلور را معنا دار می کند. روی دسته تخت و همچنین روی ستون های بزرگ دو سمت آن این عبارت دیده می شود: ” Et tu Brute ” نقل قولی از ژولیو سزارِ ویلیام شکسپیر. این دقیقا همان حرفی است که ژولیو سزار پس از خنجر خوردن از دوستان سابق خود بر زبان آورد.

۶- یک مار برای تیلور چای سرو می کند

در این صحنه یک مار به بالای تخت می آید و یک فنجان چای داغ برای تیلور می ریزد. مار از نمادهای این موزیک ویدئو است و نشان دهنده همان دوستانی است که از پشت خنجر می زنند.

۷- تیلور شبیه کیتی پری می شود

اگر عناصر موجود در صحنه ای که تیلور ماشین طلایی را به یک دیرک می کوبد برایتان آشنا هستند دلیلش این است که خودِ تیلور چنین چیزی خواسته! مدل موهای تیلور ذهن را مستقیم به یاد مدل موهای کیتی پری می اندازد و ماشینی هم که در این صحنه می بینیم شباهت بسیاری به ماشینی دارد که کیتی پری در موزیک ویدئو ” Waking Up in Vegas ” مورد استفاده قرار داده. بعد از تصادف می بینیم که تیلور یک جایزه گرمی را در دستش نگه داشته، تیلور در کارنامه خود ۱۰ عنوان گرمی دارد اما کیتی پری با وجود اینکه نامزد دریافت گرمی شده نتوانسته تا به حال این جایزه را برای خود کند.

۸- سویفت و همراهانشان در حال دزدی از Stream Co.

تیلور در این صحنه یک هودی به تن دارد که می تواند عبارت ” Blind for love ” را روی آن دید. در همین حال یک چوب بیسبال را می چرخاند و سعی دارد وارد خزانه بانکی شود که Stream Co. نام دارد. اشاره مستقیم به درگیریهایش با سرویس های استریمینگ ( پخش موسیقی ) دارد. اوایل امسال بود که دیسکوگرافی کامل تیلور سویفت در Spotify, Tidal و دیگر سرویس های پخش موسیقی قرار گرفت.

۹- ارتشی از مدل ها

در یک صحنه تیلور سویفت را میبینیم که مانند یک رهبر ایستاده روبرویش نیز ارتشی از عروسک های ربات شکل پلاستیکی است. این قسمت می تواند اشاره به دوستی گسترده تیلور با سوپر مدل های دنیا باشد. حتی اگر به چهره یکی از ربات ها خوب دقت کنید خواهید دید که چقدر شبیه لیلی دونالدسون است.

۱۰- تی شرت هایی با پیام I Heart TS

همه از رابطه تیلور سویفت با تام هیدلستون با خبر هستند و در یک صحنه زمانی که تیلور با یک گروه از مردان در حال رقصیدن است ناگهان همگی تاپ هایی را به نمایش می گذارند که روی آن I Heart TS نوشته شده. این صحنه دقیقا اشاره با کاری که هیدلستون در یکی از میهمانی های تیلور کرده اشاره دارد. در آن مهمانی عکس هایی از هیدلستون با زیرپوشی منتشر شده که روی آن I Heart TS نوشته شده بود. در این صحنه ۸ مرد پشت سر تیلور در حال رقصیدن هستند و می تواند اشاره به ۸ رابطه قبلی او با افراد معروف نیز باشد (جو جوناس، تیلور لوتنر، جان مایر، جیک گیلنهاال، کنور کندی، هری استایلز، کالوین هریس و تام هیدلستون ).

۱۱- تیلور بالای کوهی از خود های قبلی اش ایستاده

تیلور به حالت پیروزمندانه ای بالای کوهی از انسان ها ایستاده که همگی خودش هستند فقط در شکل هایی که گذشته داشته. در میان آنها به راحتی می توان رقصنده باله ( در Shake It Off ) مارشال سیرک ( از سری کنسرت های Red tour ) و حتی دختر مدرسه ای ( از You Belong With Me ) را دید. حتی در صحنه ای می بینیم یکی از شخصیت های پیشین لگدی به سرش می خورد، کفشی که لگد را می زند همان کفشی است که تیلور در کاور مجله Vogue با آن ظاهر شده بود. اینها همگی شخصیت های قدیمی تیلور هستند که حالا برایش مرده اند.

۱۲- تیلور بهترین دوستانش را معرفی می کند

در صحنه پایانی موزیک ویدئو یکی از شخصیت های تیلور تی شرتی به تن دارد که روی آن ” Junior Jewels ” نوشته شده و مربوط است به موزیک ویدئو ” You Belong With Me ” اما روی آن نام های نزدیک ترین دوستانش نوشته شده: Gigi ( گیگی حدید )، Martha ( مارتا هانت )، Abigail ( ابیگیل اندرسون )، Blake ( بلیک لایولی )، Ryan ( رایان رینولدز )، Claire ( کلر کیسینگر )، Ed ( اد شیرن )، Selena ( سلنا گومز )، Lena ( لنا دونهام )، Este ( استی هایم )، Danielle ( دانیل هایم )، Alana ( آلانا هایم ) و Todrick ( تودریک هال ). البته نام های مهمی مانند کارلی کلس، لرد و روبی رز در این لیست دیده نمی شوند.

۱۳- تیلور برخی از خبرسازترین نقل قول های خودش را بازگو می کند

در پایان چندین تیلور سویفت مختلف را می بینیم که روبروی هواپیمایی خراب ایستاده اند و همگی در حال بحث کردن با یکدیگرند. این قسمت تقریبا ۴۰ ثانیه پایانی ویدئو کلیپ را شامل می شود و در بین صحبت هایی که گفته می شود می توان نقل قول هایی آشنا را شنید مانند زمانی که تیلور میکروفون را جلوی دهانش می گیرد و می گوید من خیلی دوست دارم از این داستان حذف شوم. این همان جوابی است که تیلور برای آهنگ Famous کانیه وست به او و همسرش داده بود.

20 thoughts on “آنچه باید درباره موزیک ویدئو Look What You Made Me تیلور سویفت بدانید

 1. در واقع تیلور خودش توی دادگاه تنها چیزی که به عنوان غرامت خواست یک دلار بود قصدش در واقع این بود که چهره ی واقعی اون دی جی معروف و به همه نشون بده که داد

 2. نمیدونم مشکل وست با تیلور چیه چون که تا الان دو بار بهش بی احترامی کرده:
  ۱ – توی جشنواره سال ۲۰۰۹ که تیلور جایزه بهترین موزیک ویدیو در بخش خوانندگان زن رو برنده شد وست اومد و میکروفون رو از تیلور گرفت و گفت که (تیلور، واقعا برایت خوشحالم. می‌گذارم حرف‎هایت را تمام کنی اما موزیک ویدئوی بیانسه یکی از بهترین‌های تاریخ بود. یکی از بهترین‌های تاریخ!)
  ۲ – وقتی وست آهنگ famous رو منتشر کرد که در این ترانه وست میگه:(به نظرم من و تیلور باید با هم بخوابیم … چرا؟ چون من این هرزه را معروف کردم.) که موزیک ویدیو این آهنگ بسیار توهین آمیزتر از آهنگش بود.
  در کل همه اینها رو وست شروع کرد و تیلور سویفت اصلا خواستار این دشمنی نبود.

 3. همش نوشتید خیلی جالب بود یا چقدر تیلور خوبه که این موزیک ویدیو رو ساخته اما همش تقلیده اونجایی که تو قفسه مال miely هست از اهنگ cant be tamed بعد موتورهه مال lady gaga هست judus یه همچین چیزی و بعد که رو هواپیما یه چی مینویسه مال lggy zelia یه همچین چیزی نمیدونم درست نوشتم هست بعدم اونجایی که با چند تا مرد میرقصه مثل بیانسه لباس پوشیده واقعا چقدر موزیک ویدیوی خوبی بود!!!!

  1. یعنی تا اخر دنیا هر کس تو اهنگش قفس اورد یا موتور اورد از یکی دیگه تقلید کرده؟من خودم عاشق مایلی و گاگا هستم ولی این حرفا رو بزارین کنار

  2. برو بابا:\ تیلور چیش تا الان تقلید بوده ک موزیک ویدیوش تقلیدی باشه؟

 4. تیلور عشقه!
  عالی بود واقعا مرسی
  ماجرای این ۱۳ چیه من ندیدم!
  اگر ready for it رو هم تحلیلشو بذارین ممنون میشم

 5. اون بخشی که تیلور اسم دوستاش رو روی لباسش نوشته اسم کارا دلوین (cara delevingne) هم هست لطفاً اصلاح کنید (تیلور با کارا هم دوستی نزدیکی داره)

 6. خییییلی خوب بودش ممنونم اگه میشه تحلیل موزیک ویدیو ready for it تیلورم بزارید

 7. ممنون . ب خیلی از کدهایی ک تو ویدئو بود اشاره کردین . ولی تحلیلی نداره ک مثلن منظورش چیه و چیرو می خواد برسونه . هرچند اگه تحلیلی داشته باشه

  1. عدد۱۳عددشانس تیلور هستش که تو بعضی از کنسرتاشم پشت دستش نقاشی میکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.